جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4157- تاریخ : 1397/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 براي نخستين بار؛
 حضور عربستان سعودي در جشنواره فيلم کن  

عربستان سعودي قصد دارد براي نخستين بار در جشنواره فيلم کن حضور يابد.
به نقل از هاليوود ريپورتر، کمتر از 4 ماه پس از آن که سينماهاي عمومي از توقيف بيرون آمدند و 9 روز پيش از شروع به کار نخستين سالن سينما در رياض، اين کشور عربي اعلام کرده براي نخستين بار به جشنواره کن مي‌رود.
شوراي فيلم سعودي که ماه پيش توسط اداره کل فرهنگ عمومي شروع به کار کرد قرار است غرفه خودش را در بخش «مارش دو فيلم کن» داشته باشد و در اين بخش چندين پنل براي ايجاد ارتباط بين نمايندگان جهاني و فيلمسازان سعودي تدارک ديده است.
عواد العواد وزير فرهنگ عربستان سعودي و رييس اداره کل فرهنگ عمومي در اين باره گفت: پادشاهي منتظر حضور نخست عربستان در فستيوال است تا فرصتي براي حمايت از تنوع استعدادها و فرصت‌ها در صنعت فيلم سعودي فراهم شود.
وي در بيانيه‌اي که به اين منظور منتشر کرده افزوده است: عربستان سعودي در حال توسعه صنعتي پويا و پايدار است که از تمام مراحل چرخه توليد فيلم حمايت مي‌کند و طيف وسيعي از مکان‌هاي خاص را براي کشف شدن در اختيار فيلمسازان جهان قرار مي‌دهد.
شاهزاده عربستان سعودي در سفر اخير خود به آمريکا به اين توافق دست يافت که بازگشايي دوباره سينماها در کشورش با نمايش فيلم «پلنگ سياه» محصولي از کمپاني مارول و ديزني رقم بخورد.
در واقع براي نخستين بار در 35 سال گذشته قرار است سينمايي در رياض، پايتخت عربستان سعودي، گشايش يابد. اين سينما را شرکت آمريکايي اي ام سي (AMC) که در بخش سينماهاي زنجيره‌اي در ايالات متحده فعاليت دارد، راه‌اندازي مي‌کند.
مرکز دولتي ارتباطات بين‌المللي عربستان سعودي اعلام کرده قصد دارد تا سال 2030 حدود 350 مجتمع سينمايي در اين کشور احداث کند.
اين تأسيسات نمايشي بيش از 2500 سالن را در بر خواهد گرفت و قرار است سالانه حدود يک ميليارد دلار از طريق فعاليت‌هاي آن‌ها درآمد حاصل شود.
براي حضور عربستان امسال به عنوان نخستين قدم 9 فيلم کوتاه از فيلمسازان جوان سعودي در گوشه فيلم کوتاه کن در تاريخ 14 و 15 ماه مه به نمايش درمي‌آيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون