جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

محمدهاشم اکبرياني عنوان کرد
ادامه انفعال و يأس در ادبيات
محمدهاشم اکبرياني مي‌گويد: در سال 1396 با اين‌که فضا در حوزه ادبيات و انتشار کتاب بازتر شده بود، اتفاق خاصي رخ نداد و امسال هم گرفتار انفعال و يأس بوديم.
اين داستان‌نويس و شاعر در گفت‌گو با ايسنا درباره ارزيابي خود از وضعيت ادبيات در سال جاري اظهار کرد: ادبيات وضعيتي جدا از جامعه ندارد؛ از آن‌جايي که شاهد نوعي انفعال و يأس در حوزه‌هاي مختلف جامعه هستيم، طبيعتا ادبيات هم دچار اين موضوع شده است. با اين‌که نويسنده‌ها فعال شده‌اند و کار خود را انجام مي‌دهند اما آن‌چنان که بايد در سطح جامعه تأثيرگذار نيستند.
او افزود: اين مسئله به معناي اين نيست که خواننده کتاب نداريم. مخاطب کتاب‌هاي عامه‌پسند خيلي زياد است؛ مثلا کتاب‌هاي جوجو مويز به نام‌هاي «من پيش از تو» و «من پس از تو» در تيراژهاي زياد و چاپ‌هاي مکرر به فروش مي‌رود. اگر کتاب‌ها با سليقه خواننده همسو باشد، خواننده هم داريم.اکبرياني در ادامه تأکيد کرد: انفعال و يأس مانع از اين مي‌شود که نويسنده بتواند نياز جامعه و نياز خواننده خود را برآورده کند بنابراين مردم در سال 1396 هم بيشتر به ترجمه گرايش پيدا کردند. اميدوارم در سال 97 نويسنده‌هاي داخلي بتوانند اين خلأ به‌وجودآمده را پُر کنند و مخاطب بيشتري جذب کنند، که البته بعيد مي‌دانم.او سپس بيان کرد: حرکت‌هايي در ادبيات صورت گرفته است؛ مثلا تعداد جوايز بيشتر شده و جوايز نفوذ بيشتري در جامعه پيدا کرده‌اند که همه ‌اين‌ها نشان مي‌دهد ادبيات ما تا حدودي توانسته در جامعه نفوذ پيدا کند، اما به دليل انفعال و يأسي که وجود دارد، نفوذ به اندازه‌اي نيست که بتوانيم بگوييم مي‌تواند جامعه ادبيات ما را از رکود بيرون آورد.اين داستان‌نويس درباره جايزه‌هاي ادبي اظهار کرد: جوايز خوب بوده است و من موافق جوايز هستم. به نظرم هرچقدر جوايز گسترش يابد مي‌تواند تأثير بيشتري در عرصه ادبيات داشته باشد. برخي از جوايز دقيق‌تر بودند و برخي دقت کمتري داشتند؛ اما در مجموع خوب بود.

 

اولين دوره جايزه شعر جم برگزيدگانش را شناخت
به گزارش ايبنا، آئين اختتاميه نخستين دوره جايزه شعر جم، با حضور شاعران و اهالي قلم برگزار شد و برگزيدگان اين دوره معرفي شدند.در آيين پاياني نخستين دوره‌ جايزه‌ شعر جم، ابتدا مجيد اجرايي، شاعر، منتقد ادبي و دبير اين جايزه، گزارشي از روند برگزاري جايزه و اهداف و چشم انداز برگزاري آن ارايه کرد.
اجرايي با بيان اينکه جايزه شعر جم آمده تا حرکتي جديد و گامي جدي در برگزاري جايزه هاي شعر باشد، گفت: اين جايزه صدايي مستقل در ادبيات امروز است و در سالهاي بعد، با ادامه ي همين روند حرفه اي، چشم اندازهاي تازه تري پيش روي شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.عبدالله رئيسي، عضو هيئت داوران جايزه شعر جم، پيام علي باباچاهي، شاعر و منتقد معاصر به اين جايزه را قرائت کرد و پس از آن تعدادي از شاعران مهمان،‌ شعرخواني نمودند.
هيات داوران جايزه شعر جم ضمن تاکيد بر لزوم توجه به وجوهي چون درون مايه و انگاره هاي محتوايي، اين دو گزاره را صرفا در پيوند با فرم و ساختار نهايي اثر واجد ارزش زيبايي شناسي مي داند و در ارزيابي خود اين تعادل و تناسب را مد نظر داشته و از جمله معيارهاي خود قرار داده است.در پايان اين مراسم، برگزيدگان اين دوره از جايزه‌ي شعر جم در بخش هاي مختلف معرفي شدند.در بخش کتاب سال، هيات دواران مجموعه هاي شعر «خورشيد گرفتگي اين ماه» سروده مصطفا فخرايي و "معشوقه در کشو" اثر حسين باقري را به عنوان کتاب سال جايزه شعر جم اعلام کردند.همچنين در بخش شعر کلاسيک، با تقدير از عابد اسماعيلي، آثار اين شاعران به ترتيب به عنوان اول تا سوم معرفي شد:مقام نخست: مهدي بيات نسب، مقام دوم: صالح دروند و عزت خليفه زاده، مقام سوم: سيده محبوبه بصري و بهنام مومني همچنين نخستين دوره جايزه شعر جم در بخش غيرکلاسيک با تقدير از سميرا چراغ پور و نجمه زارعي، آثار اين شاعران را به ترتيب بعنوان اول تا سوم معرفي کرد:مقام نخست: فراز بهزادي، مقام دوم: ابراهيم شاکري مطلق، مقام سوم: پژمان قانون.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي