جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سلامت دانش آموزي 

تغذيه مناسب براي دانش آموزان
(قسمت پاياني)
براي دانش آموزان صرف صبحانه به عنوان اصلي ترين وعده غذايي تحصيلي، متاسفانه مورد بي مهري فراواني واقع شده است. صبحانه باعث مي شود که انرژي مورد نياز مغز براي يادگيري کاملا به موقع فراهم شود و بدن براي نيازهاي خود به منابع ذخيره شده اي که بايد صرف رشد جسم شود مراجعه نکند.
- قهوه به لحاظ غني بودن از نظر ويتامين PP مي تواند بسيار مفيد باشد به شرط آنکه به اندازه و به موقع مصرف شود. بعضي از دانش آموزان در شب هاي امتحان براي فعال نگهداشتن مغز علي رغم خستگي به دليل اضطراب در يادگيري مطالب از اين ماده زياد استفاده مي کنند. توصيه مي شود در هنگام خستگي و نياز به خواب از قهوه استفاده نکنيد.
اين ويتامين علاوه بر قهوه در جگر، سويا، هويج، حبوبات، ماهي هاي چرب و گندم سبوس دار هم يافت مي شود.
- حفظ سلامت ارگان هاي دخيل در يادگيري از جمله چشم ها نيز در بحث تغذيه در نظر گرفته مي شوند. بامصرف مقادير مورد نياز ويتامين A به بهداشت چشم و بينايي خود توجه داشته باشيم. ويتامين A به صورت فراواني در کره، روغن ماهي، پنير، تخم مرغ، هويج و گوشت گوساله يافت مي شوند.
- پاره اي از افراد از عادات نامناسبي پيروي مي کنند و بدن را از دريافت پاره اي از منابع غذايي محروم مي کنند. مثلا از خوردن سبزي ها امتناع مي کنند و يا گوشت نمي خورند به نظر مي رسد که عادات غذايي خودمان را بايد مورد بازنگري قرار دهيم و تغييراتي در آن ايجاد کنيم.
در تغذيه زياد خوردن مهم نيست، خوب خوردن مهم است.
- تاجايي که ممکن است از مصرف مواد غذايي آماده اجتناب کنيد و به جاي آن به مواد غذايي تازه و طبيعي رو بياوريد.
- آهن به عنوان يکي از مواد معدني مورد نياز نقش مهمي در سلامت بدن دارد و فقر آهن يکي از عوامل مهم در چگونگي يادگيري است.بويژه دختر خانم ها که معمولا از فقر آهن بيشتري در رنج هستند.براي اين منظور تغذيه سرشار از آهن را توصيه مي کنيم. استفاده از موادي چون جگر، گوشت گاو، تخم مرغ، عدس، پيازچه و بويژه کشک که سرشار از آهن است توصيه مي شود.
- به خاطر داشته باشيد که سه چهارم آهن موجود در بدن در خون وجود دارد که براي حمل اکسيژن به ماهيچه ها و مغز بسيار ضروري و حياتي است. به همين دليل است که حالاتي مثل عدم تمرکز، خستگي، خواب آلودگي و بي حالي در افراد مبتلا به کمبود آهن به وفور ديده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي