جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 دکتر عباس احمدي مطرح كرد؛
 دو کتاب طنز براي نوروز 97 بخوانيم 

عباس احمدي در آستانه ايام نوروز سال 97 دو اثر «هميشه استاد» و «بي‌کتابي» را به علاقه‌مندان به ادبيات معرفي کرد.
به گزارش شيرين طنز، عباس احمدي، شاعر و طنزپرداز کشور، در گفت‌وگو با پايگاه خبري حوزه هنري، با بيان اينکه اهداي کتاب در ايام عيد هنوز تبديل به فرهنگي مرسوم در جامعه نشده است، اظهار کرد: متاسفانه مردم به اسکناس علاقه بيشتري دارند و شايد براي ترويج کتاب‌خواني بايد اسکناس را لاي کتابي پنهان و سپس کتاب را به عنوان عيدي اهدا کرد.
وي در معرفي آثار مناسب براي مطالعه در ايام نوروز گفت: کتاب «هميشه استاد» يادنامه‌ زنده‌ياد ابوالقاسم حالت که به همت سيدعمادالدين قريشي گردآوري و تاليف شده، از آثار مناسبي است که علاقه‌مندان به ادبيات و طنز مي‌توانند در ايام تعطيلات نوروز تهيه و مطالعه کنند. اين اثر توسط نشر سوره مهر به چاپ رسيده است.
استاد ابوالقاسم‌ حالت‌، شاعر، مترجم‌ و محقق‌ تواناي‌ معاصر در سال‌ 1298 هجري‌شمسي‌ در تهران‌ به‌ دنيا آمد. وي‌ پس‌ از تحصيلات‌ مقدماتي‌ و متوسطه‌ به‌ استخدام‌ شرکت‌ نفت‌ ايران‌ درآمد و تا زمان‌ بازنشستگي‌ در خدمت‌ اين‌ سازمان‌ بود.
ابوالقاسم‌ حالت‌ در جواني‌ به‌ فراگيري‌ زبان‎هاي‌ عربي‌ و انگليسي‌ و فرانسه‌ پرداخت‌ و از سال‌ 1314 ه.ق‌ به‌ شعر و شاعري‌ روي‌ آورد و به‌ سرايش‌ شعر در قالب‌ کهن‌ و تذکره‌‌نويسي‌ همت‌ گماشت‌. ديوان‌ حالت‌ که‌ مشتمل‌ بر قطعات‌ ادبي‌، مثنوي‌‌ها، قصايد، غزليات‌ و رباعيات‌ است‌، خود نمايانگر عمق‌ دانش‌ ادبي‌ اين‌ محقق‌ است‌. وي‌ از سال‌ 1317 همکاري‌ خود را با مجله‌ معروف‌ فکاهي‌ توفيق‌ آغاز کرد و بحر طويل‌هاي‌ خود را با امضاي‌ هدهد ميرزا و اشعارش‌ را با اسامي‌ مستعار خروس‌ لاري‌، شوخ‌، فاضل‌‌ماب‌ و ابوالعينک‌ به‌ چاپ‌ مي‌رساند.
حالت‌ در آن‌ سال‌ها با نشريات‌ اميد، تهران‌ مصور و پيام‌ ايراني‌ نيز همکاري‌ داشت‌ و ملک‌الشعرا بهار او را به‌ کنگره‌ نويسندگان‌ ايران‌ دعوت‌ کرد. حالت‌ در زمينه‌ موسيقي‌ اصيل‌ ايراني‌ نيز فعاليت‌ داشت‌ و سراينده‌ نخستين‌ سرود جمهوري‌ اسلامي‌ بود. وي‌ پس‌ ازانقلاب‌ اسلامي نيز علي‌رغم‌ کهولت‌ سن‌، مدت‌‌زماني‌ نسبتا طولاني‌ با مجله‌ گل‌‌آقا همکاري‌ داشت. از استاد ابوالقاسم‌ حالت‌ آثار ادبي‌ و فرهنگي‌ فراواني‌ در زمينه‌هاي‌ طنز، شعر وادبيات‌ و ترجمه‌ باقي‌ مانده‌ است‌. استاد حالت‌ در سال‌ 1371 بر اثر سکته‌ قلبي‌ درگذشت‌.
کتاب «هميشه استاد» نوشته سيدعمادالدين قريشي، در 2500 نسخه از سوي انتشارات سوره مهر عرضه شده است.
احمدي در ادامه به اثر ديگري که اين روزها در حال مطالعه است اشاره کرد و افزود: رمان «بي‌کتابي» اثر محمدرضا شرفي خبوشان است که از سوي انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است. اين اثر برگزيده دهمين جايزه جلال شد و رمان قابل توجه و خواندني است. رمان شرفي خبوشان در ژانر رمان‌هاي تاريخي طبقه‌بندي مي‌شود و به موضوع «کتاب» و ارزش‌گذاري به کتاب توسط ايرانيان مي‌پردازد.
در بخشي از رمان «بي‌کتابي» آمده است: «نکند ملک قرطاس از همان زمان که عفريت دمبل گرفته، مقراض به جان کتاب زد و نسخه‌ها و نگاره‌هاي بديع را به دامن اجنبي انداخت و کتاب‌ها را در حوض نابود کرد، نفرينش را به سرمان انداخته؟
الان به سر من، قبل‌تر به سر آن زکيه و آدمم و بلکه به سر همه مردم طهران، بلکه ايران خراب شده. اين به توپ بستن مجلس و خفه کردن و شکم پاره کردن‌ها مگر تقاص نيست؟ تقاص اين بي‌حرمتي به کاغذ؟
همه ما لايق نفرين قرطاسيم، همه ما بد کرديم به کاغذ؛ از آن مظفرالدين ميرزاي بي‌شعور بي‌درک خفيف‌العقول مريض که نمي‌دانست کتاب چيست و پسر کله پر گوشتش بگير تا بيا برس به کتابدارباشي دزد و رئيس مجلس و نماينده دزد و عتيقه فروش دزد و عمله دزد و کنيز دزد و نوکر دزد و حتي من دزد!
اين تقاص تک تک ماست. قرطاس آمد و نفريشن را از دهان توپ، به صورت ما تف کرد. با خودم گفتم: "بکش ميرزا يعقوب! تقاص تو تازه شروع شده."
رمان «بي کتابي» اثر محمدرضا شرفي خبوشان در 260 صفحه از سوي انتشارات شهرستان ادب روانه بازار کتاب شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي