جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله 

سالي آرام براي همه كودكان دنيا!


زهرا کيان بخت

سال 96 رو به اتمام است؛ سالي با انبوه رويدادهاي تلخ و شيرين فردي و اجتماعي كه مي‌رود تا به تاريخ بپيوندد و با رفتنش، سال جديد، به روزمرگي‌ها و تكرار مكررات ما رنگ ديگري بزند. اگر از هر يك از ما سوال كنند شيرين‌ترين و تلخ‌ترين اتفاقات امسال، كدام بوده‌اند؟ قطعا پاسخهاي ما با هم تفاوتهاي بسياري خواهد داشت. اما به احتمال قريب به يقين، همه ما اين نكته را مي‌پذيريم كه يكي از تلخ‌ترين اتفاقات جهان در سالي كه در پايان آن قرار داريم، تداوم خشونت‌ها و كشته و مجروح شدن كودكان و نوجواناني است كه در نقاط مختلف دنيا، هر يك به شكل و بهانه‌اي، مورد آسيب قرار گرفتند؛ چه، كودكان و نوجواناني كه در اثر درگيري‌هاي قومي و مليتي، جنگي را كه سنخيت و تناسبي با دنياي درون‌شان نداشت، ديدند و چه بسا كشته شدند و چه، كودكان و نوجواناني كه در سراسر دنيا، فارغ از هر نژاد و مليت و قوميتي، به شكل‌هاي مختلف، قرباني ناامني‌ها شدند.
چه، كودكان و نوجواناني كه بدون توجه به سن و سالشان، براي مأموريتهاي نظامي و شركت در گروههاي سياسي و جنگهاي نظامي، آموزش داده شدند و چه آنهايي كه با عدم درك از سوي اطرافيان و در اثر ناآگاهي‌ها، صدمه ديدند. هر چند سازمان ملل، پيش‌تر از طرف‌هاي جنگ در همه دنيا خواسته بود به حفاظت كودكان و رعايت حقوق آنها بيشتر توجه نشان دهند، اما آمارها و مشاهدات حاكي از آن است كه دنياي معاصر، هنوز هم به واقعيت تلخ نقض حقوق كودكان، واكنشي كه بايد و شايد را نشان نمي‌دهد. بگذريم كه در بسياري از كشورهاي بدون جنگ هم، مصداقهاي نقض حقوق كودكان آن قدر زياد است كه نمي‌توان به سادگي از كنارش گذشت؛ به علاوه، با توجه به اهميت و حساسيتي كه نوع زندگي كودكان و شرايط محيطي مي‌تواند بر جسم و روح آنها داشته باشد، حتي يك مورد ناهنجاري و زير پا گذاشتن حقوق كودكان نيز زياد است.
چه رسد به آمارهاي باورنكردني كه هر روز از شرايط بد زندگي هزاران كودك، حكايت مي‌كنند. شايد يكي از مهمترين ملاكهاي توسعه‌يافتگي و عدالت اجتماعي، گسترش آزادي‌هاي كودكان و نوجوانان و ايجاد فضايي براي آنهاست كه بتوانند بدون دغدغه، بدون احساس عدم امنيت، بدون اينكه مجبور به آشنا شدن با قحطي، گرسنگي، فقر، شرايط نابرابر تحصيلي و معيشتي، قطع عضو، بمباران و... باشند، به اموري بپردازند كه قطعاً، شخصيت آنها را در بزرگسالي شكل خواهد داد. بايد اميدوار بود سال جديد، سالي خوب در همه ابعاد و از جمله تحقق واقعي حقوق كودكان و نوجوانان در دنيا باشد، تا بلكه اخبار مختلف قرباني شدن كودكان و نوجوانان را كمتر بشنويم و بخوانيم.
zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي