جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 احياي آيين چراغ‌گيران از سوي کانون شهرکرد  

در آستانه سال جديد، کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري با آيين‌هاي سنتي و ملي سرزمين‌شان آشنا شدند.سميه ويسي مسوول مرکز فرهنگي هنري شماره 2 شهرکرد از اجراي مراسم چراغ گيران در روزهاي پاياني سال 96 توسط اعضاي کودک و نوجوان مرکز در امامزاده دو معصوم شهرکرد خبر داد.
وي ضمن اشاره به اين که آيين چراغ گيران (بران) يکي از آيين‌هاي سنتي استان محسوب مي‌شود هدف از اجراي اين برنامه را اشاعه فرهنگ بومي محلي و ترويج مفاهيم ديني و ملي در سايه اين حرکت‌هاي نمادين دانست.
سميه ويسي با اشاره به آشنايي کودکان و نوجوانان با آيينهاي محلي پيوند نسل امروز با آيين‌هاي گذشته و پرورش حس ديني در کودکان ونوجوانان را از جمله موارد مورد توجه در اجراي اين مراسم عنوان کرد.وي افزود: اين فرهنگ مبني بر آداب،رسوم، اعتقادات و باورهاي ديني مردم استان شکل گرفته است و چند ساعت قبل از سال تحويل در امامزادگان استان اجرا مي‌شود.
آيين چراغ بران برگرفته از اعتقاد مذهبي مردم به روشنايي و نور معصومين در مسير زندگي آنان است و مردم استان همه ساله چراغ خانه‌ها و اجاق خود را با شمعي که از امامزاده است روشن مي‌کنند و نور و گرماي امامزاده را به يمن سالي پر برکت و خير به خانه خود مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون