جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

در رونمايي «روياها برگشته­‌اند؟!» عنوان شد؛
شاعر نمي‌تواند فقط به خيال بپردازد

به گزارش ايسنا بر اساس خبر رسيده، در اين نشست که در فروشگاه مرکزي نشر چشمه برگزار شد، لادن نيکنام - نويسنده، شاعر و منتقد - گفت: چهارمين دفتر شعر آرش نصرت‌اللهي؛ «روياها برگشته‌اند؟!» با مقدمه شروع مي‌شود، انگار شاعر مي‌خواهد شيوه مواجهه مخاطب با کتابش را کدگذاري کند و نظمي به آن بدهد که به نظرم شيوه جالبي است.
او افزود: مثل خيلي از شاعران مرد حرفه‌اي در ايران، شعرهاي آرش نصرت‌اللهي در فضاهاي تغزلي و جامعه‌شناسانه - سياسي قابل طبقه‌بندي است و آن چيزي که براي من که دهه‌ها روي شعر و نقد کارکرده‌ام، جالب بوده اين است که نصرت‌اللهي هر موقع به سمت فضاهاي چالش‌برانگيز اجتماعي و سياسي يا منطقه‌اي مي‌رود، به زبان خودش و به تفسير خودش از جهان پيرامونش و پديده‌هايي که او را دربرگرفته، نزديک‌تر مي‌شود اما در فضاي تغزلي، رسيدن به آن گفتمان شخصي برايش انگار فضاي پرچالشي مي‌شود. درست برخلاف اين حالت را براي شاعران زن داريم.
نيکنام گفت: فکر مي‌کنم چه در داستان و چه در شعر هرچه به عينيت توجه کنيم و آن را در درون خود به يک دريافت شخصي برسانيم، آن امر با نظام علت و معلولي ذهني ما مي‌تواند دروني شود و ما را به يک فرديت و وضعيت خاص زباني برساند به خصوص در شعر که زبان خيلي اهميت پيدا مي‌کند؛ اما جايي که از سطح واقعي جدا شويم و به خصوصيات انتزاعي ذهن‌مان اکتفا کنيم، با مشکل مواجه مي‌شويم. وقتي مي‌گويم عشق، آزادي، آينده و امثال آن، اگر به زمان و مکان آن فقط به صورت مفهومي نگاه کنم، منِ شاعر يا نويسنده به فرديت لازم نمي‌رسم. اين است که فکر مي‌کنم صرف شاعر بودن يا نويسنده بودن به ما اجازه نمي‌دهد که فقط به خيال بپردازيم و نصرت‌اللهي در هر شعري که دقيقاً به کدهاي عيني و واقعي توجه کرده و شعر را به آن ارجاع داده، شاعرانگي بيشتري داشته است. البته اين ممکن است به سليقه من برگردد.
اين منتقد اظهار کرد: آنچه ما از رسانه‌ها و به صورت تجربه شخصي و در مورد واقعيت‌ها از سر مي‌گذرانيم، اهميت زيادي براي ماده خام شعري دارد. مثال، شعر «رنگ‌هاي پنهان». به نظرم در همين شعر شما مي‌توانيد به کدهاي واقعي در ذهن‌تان برسيد تا شعر هم قابل لمس شود و هم قابل تفسير و تأويل. اين مسأله هم از نظر زباني مهم است و هم از نوع ورود شاعر به شعر چرا که از نظر من اين ديگر فقط به مثابه شعر نيست، به مثابه رسانه است که مي‌تواند مخاطب خودش را با يک واقعيت بزرگ در قالب وطن و تعريفي که يک شاعر از وطن دارد، نزديک کند. به نظر من اين رويکرد، مورد توجه هر شاعري قرار بگيرد، به ماندگاري شعرش کمک خواهد کرد و مهم‌تر از آن، از نظر داشتن يک پنجره فردي و يک فرديت منسجم براي هويت خود شاعر که بسيار مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون