جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 ناهيد طباطبايي:
 ادبيات وضعيت خوبي دارد 

ناهيد طباطبايي مي‌گويد: ادبيات از وضعيت خوبي برخوردار است؛ از نظر کميت تعداد کتاب‌ها بيشتر شده، همچنين کتاب‌ها کيفيت‌ خوبي هم داشتند.
اين‌ داستان‌نويس در گفت‌وگو با ايسنا در ارزيابي خود از وضعيت ادبيات در سال جاري اظهار کرد: ادبيات در سال جاري از وضعيت خوبي برخوردار بوده است.
علي‌رغم تعداد زياد کتاب‌هاي چاپ‌شده‌، آن‌هايي که کيفيت بهتري داشتند به چشم آمدند.
با توجه به اين‌که داوري چند جشنواره را نيز برعهده داشتم و مجموعه داستان‌ها را خواندم، کيفيت داستان‌هاي کوتاه نيز بهتر شده است.
او سپس بيان کرد: ميل به نوشتن رمان افزايش يافته است.
با انواع مختلفي از تکنيک‌ها، سوژه‌ها و فکرهاي نو روبه‌رو هستيم و نويسنده‌ها به سمت حرفه‌اي شدن پيش مي‌روند که به نظرم مي‌توانند جريان‌ جديدي را در آينده شکل دهند.
طباطبايي همچنين گفت: فکر مي‌کنم ناشران چندان راضي نباشند. پايين آمدن قدرت خريد مخاطبان حتما در بازار کتاب تاثير گذاشته و شاهد فعاليت ناشران براي فروش بهتر در اين بازار کساد هستيم.
او درباره جايزه‌هاي ادبي نيز اظهار کرد: جوايز مختلفي براي داستان و رمان برگزار مي‌شود و روز به روز هم بر تعداد آن‌ها اضافه مي‌شود؛ جوايز دولتي، نيمه‌دولتي و خصوصي.
به نظر من جوايزي که اعتبار خوبي به دست آورده‌اند و طبعا شامل جوايز خصوصي مي‌شوند، در معرفي و عرضه کار نويسندگان بسيار تاثيرگذارهستند.
اين نويسنده افزود: اعتبار اين جوايز به خاطر داوران منتخب ايشان است؛ داوراني که از ميان افراد باتجربه و باصلاحيت، بدون گزينشي خاص، به کار داوري گرفته مي‌شوند.
اين نويسنده درباره بهترين و بدترين خبري که در سال 1396 در حوزه ادبيات شنيده است، بيان کرد: بهترين خبر براي من ترجمه «چهل‌سالگي» به زبان انگليسي و عرضه آن از طريق آمازون بود.
درباره بدترين خبر، خبر بد زياد بود، نمي‌دانم کدام را بگويم.او در پايان اين کتاب‌ها را براي مطالعه پيشنهاد کرد: رمان «ناتمامي» از زهرا عبدي، «تپه خرگوش» از علي‌اکبر حيدري و «باران بمبئي» از پيام يزدانجو.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون