جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 عمونوروز کيست ؟ 

عمو نوروز، هم‌ چنين شناخته‌ شده با نام بابا نوروز، يکي از نمادهاي نوروز در فولکلورِ ايرانيان است که در شب‌هاي جشنِ نوروز، براي بچه‌ها هديه مي‌آورد و به‌همراه حاجي فيروز سفر مي‌کند.از ويژگي‌هاي عمو نوروز، مي‌توان اشاره کرد به زلف و ريشِ سفيد، کلاهِ نمدي، کمربندِ ابريشميِ آبي، شالِ سفيد، شلوارِ کتان و گيوه‌ي تخت‌نازک. او از ميانِ کوه راه مي‌افتد و عصا به‌دست مي‌آيد به سمتِ دروازه‌ي. شهر.در سيستان، به جاي بابا نوروز، مردم به بي‌بي نوروز (يا بي‌بي گل‌افروز) باور دارند.
افسانه بابانوروز و ننه سرما داستانِ بابانوروز و ننه‌سرما، از افسانه‌هاي نمادينِ گذارِ سالِ کهنه به سالِ نو است.
پيرمردي که بابانوروز يا عمونوروز خوانده مي‌شود، به ديدارِ پيرزني مي‌رود به نامِ ننه‌سرما، که به گونه‌اي بانوي بابا نوروز شمرده مي‌شود.
بر پايه‌ي افسانه‌هاي گفتاري، ننه‌سرما، در درازاي سال، تنها در اين شب است که مي‌تواند بابا نوروز را ببيند. پس از اين شب، ننه‌سرما، بابانوروز را وا مي‌نهد و به‌راه خود مي‌رود تا در سال آينده اين دو باز در همين شب يکديگر را ديدار کنند. داستان ديگري مي‌گويد که ننه‌سرما، در نخستين روزِ بهارِ هر سال، چشم‌به‌راهِ عمونوروز مي‌شود تا او را ببيند؛ اما پيش از آمدنِ او، از خستگي خوابش مي‌برد و پس از بيدار شدن، درمي‌يابد که عمونوروز آمده و رفته است.نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون