جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 يک معرفي، يک خوانش 

عنوان کتاب : مرغ مقلد

Mockingbird
نويسنده: کاترين ارسکين
ترجمه:کيوان عبيدي آشتياني
کيتلين ده ساله نوعي بيماري اتيسم دارد. او همراه پدرش زندگي مي‌کند. قبل از حادثه‌ي تيراندازي در مدرسه‌ي برادرش، آن‌ها خانواده‌اي سه نفره بودند، و کيتلين هم‌چون مرغ مقلد از راهنمايي‌هاي برادرش، دون، براي کنترل رفتارهاي اتيسمي‌اش استفاده مي‌کرد. بعد از حادثه‌ي تيراندازي در مدرسه و کشته‌شدن دون، کيتلين و پدرش از اين حادثه سخت آزرده و رنجور مي‌شوند.
دون پيش از کشته‌شدن بر روي پروژه‌اي اجرايي براي مدرسه‌اش کار مي‌کرد که کيتلين را درگير مي‌کند، پروژه‌اي که تلاش مي‌کند آن‌را به‌پايان برساند، پايان پروژه‌اي که مي‌تواند پايان رنجي باشد که او و پدرش مي‌کشند.
تلاش‌هاي کيتلين که هميشه زندگي را سياه و سفيد مي‌بيند و مسئولان متعهد مدرسه منجر به تغيير ديد کيتلين به زندگي مي‌شود و او کشف مي‌کند رنگ‌هاي زندگي تنها سياه و سفيد نيستند.نويسنده متاثر از حادثه‌ي تيراندازي در دانشگاه ويرجينيا، داستاني خلق مي‌کند تا خواننده را درگير (به تفکر) حوادثي کند که بي‌جهت اتفاق مي‌افتد.
نويسنده بر اين عقيده است که براي پيش‌گيري از اين حوادث، انسان‌ها بايد در راه‌هايي قدم بردارند كه بيشتر بتوانند همديگر را درک کنند.
خلق شخصيت اصلي داستان که به اتيسم مبتلاست نيز نوعي درگيري ديگر است از جنس درک‌کردن انسان‌هاي متفاوت.نويسنده از زبان نوجواني مبتلا به اتيسم با زباني عاطفي داستان را روايت مي کند.
شخصيت‌ها همگي باورپذير هستند و نشانه‌ها و کنش‌ها، تصويرهايي روشن از فضاي داستان مي‌سازد. روايت ساده است و مخاطب به‌راحتي با داستان ارتباط برقرار
مي‌کند.
پايان‌بندي داستان و يافتن راه حل براي تسکين‌يافتن رنجي که کيتلين و پدرش و بقيه‌ي جامعه‌ي کوچک‌شان مي‌کشند، ساده در عين حال بسيار اميدوارکننده است.
کتاب منحصر براي گروه ويژه‌اي نيست، زيرا حول دو محور مي‌چرخد؛ پرهيز از خشونت و درک‌کردن يک‌ديگر، و توجه به بيماران مبتلا به اتيسم و رفتارهاي آن‌ها.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون