جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4133- تاریخ : 1396/12/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 رضا رهگذر را بيشتر بشناسيم! 

مهدي طوسي
دکتر محمدرضا سرشار مشهور به رضا رهگذر، نويسنده و پژوهشگر و منتقد ادبي و گوينده برنامه راديويي قصه ظهر جمعه است.
او در سال 1332 کازرون متولد شد. اما بيش از شش سال از سالهاي اوليه کودي را در اين شهر سپري نکرد. او پس از اخذ دو ديپلم فني و رياضي و طي دوره سربازي در کسوت سرباز معلم (سپاهي دانش) در سال 1354، با رتبه دوم در رشته مهندسي صنايع دانشگاه علم و صنعت ايران مشغول به تحصيل شد اما به خاطر علاقه‌اي که به نويسندگي داشت موجب شد تا وارد عرصه هنر شود و در سال 1359 در شيراز ازدواج کرد.
در سال 1385 از سوي شوراي ارزشيابي هنرمندان و نويستدگان مستقر در وزارت ارشاد، که متشکل از نمايندگان سه وزارتخانه و اشخاص حقيقي منصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است براي مجموعه فعاليت هاي ادبي سرشار، به وي گواهينامه درجه يک هنري داده شد که معادل مدرک تحصيلي دکتري محسوب مي‌شود.
همچنين در پيامي از رهبر انقلاب اسلامي ايران، براي مراسم بزرگداشت او در سال 1385 -که مشترکاً توسط صدا و سيما و جشنواره داستانهاي قرآني، پيامبران و ائمه (ع) - برگزار شد آمده است: "آقاي سرشار حق بزرگي بر ادبيات انقلاب دارند."
نخستين آثار قلمي سرشار (رهگذر) در سال 1352، در يکي از مجلات هفتگي ادبي، و اولين کتابش در سال 1355 به چاپ رسيد. در مجموع، چهار عنوان کتاب و چند داستان کوتاه از سرشار، در دوران پيش از انقلاب متشر شد.
سرشار فعاليت سياسي در دوران سلطنت دودمان پهلوي را با داستان‌هاي خود پي مي‌گرفت. با وجود اين، در دوران اوج‌گيري انقلاب 57، در اواخر دوره صدارت تيمسار ازهاري دستگير و اوايل نخست وزيري شاهپور بختيار، همراه با خيل زندانيان سياسي کشور، آزاد شد.
در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال57، حدود 140 عنوان کتاب ديگر از وي، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظري ادبي، به شکل تأليف يا ترجمه، و تعدادي نيز (مانند سه شماره گاهنامه داستان، هفت مجلد قصه‌هاي انقلاب، دو مجلد «سه شنبه‌هاي دوست داشتني» و …)به صورت گردآوري و ويرايش غليظ، براي کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.
آثار سرشار تاکنون، دست کم 36 جايزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخي از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبانهاي عربي، ترکي استانبولي، ترکمني، روسي، انگليسي و اردو، ترجمه شده‌است. نشريه بين‌المللي who is who، در سال 1373، نام وي را به عنوان يکي از مشاهير فرهنگ ايران به ثبت رساند.
افزون بر اين آثار، از سرشار ده‌ها مقاله، نقد و مصاحبه‌هاي تخصصي، در مطبوعات مختلف کشور به چاپ رسيده که هنوز مجالي براي تدوين آنها به صورت کتاب به دست نياورده، اما 4 عنوان کتاب جديد او، در دست چاپ است.
معلمي، چند سال تدريس در دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق (ع)، چند سال مديري گروه آينده سازان و سردبيري هم‌زمان سه برنامه راديويي بچه‌هاي انقلاب، خردسالان و قصه ظهر جمعه، 24 سال گويندگي قصه ظهر جمعه، سردبيري چهار مجله ويژه کودکان و نوجوانان (دانش آموز، سوره نوجوانان، سروش نوجوان و سروش کودک)، سردبيري دو فصلنامه تخصصي ادبي قلمرو ادبيات کودکان و پژوهشنامه)، سردبيرس ماهنامه اقليم نقد، عضويت در شوراي سردبيري مجله تخصصي ادبيات داستاني، 15 سال داوري کتاب سال کودک و نوچوان وزارت ارشاد، پنج سال عضويت در هيئت نظارت بر کتاب هاي کودکان و نوجوانان، دبيري گروه ادب و هنر دو روزنامه کيهان و جوان در سالهاي 1378 و 1382–1383، مديريت هيئت علمي گروه ادبيات انديشه پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، هفت دوره رياست هيئت مديره انجمن قلم ايران و يک دوره نايب رئيسي آن، دو دوره عضويت در هيئت منصفه دادگاه مطبوعات، چند سال سرپرستي واحد داستان و سپس واحد ادبيات حوزه هنري؛ و … از مسئوليت ها و مشغله‌هاي سرشار طي سالهاي پس از انقلاب بوده ‌است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون