جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4132- تاریخ : 1396/12/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 يک معرفي، يک خوانش
 يک مسئله: انتخابِ راه ! 

عنوان کتاب:جنگ چهارشنبه‌ها
The Wednesday Wars
نويسنده: گري‌دي اشميت
ترجمه:شهلا انتظاريان
داستان در سال تحصيلي 1968-1967 در لانگ‌آيلند، نيويورک رخ مي‌دهد، زماني‌که آمريکا با ويتنام در جنگ است. هالينگ هودهود پسر نوجواني است که کلاس هفتم را آغاز کرده ‌است.
او بايد روزهاي چهارشنبه را که بقيه‌ي هم‌شاگردي ‌هايش آموزش‌ هاي مذهبي مي‌بينند با معلم ادبياتش خانم بيکر بگذراند. اين اوقات ويژه افق جديدي بر روي او باز مي‌کند.
خانم بيکر او را موظف مي‌کند نمايشنامه‌هاي شکسپير را بخواند و درباره‌ي آن‌ها مطلب بنويسد. برخلاف انتظار، هالينگ از خواندن نمايشنامه‌ها لذت مي‌برد و چيزهاي بسياري درباره‌ي انسان و زندگي از نمايشنامه‌ها و خانم بيکر که زني بابصيرت است مي‌آموزد؛ چيزهايي که پدرش نمي‌تواند به او بدهد؛ چيزهايي که به او کمک مي‌کند براي ورود به دنياي بزرگسالي آماده شود. پدرش صاحب يکي از شرکت‌هاي معروف معماري شهر است و همه چيز براي او در شغلش خلاصه مي‌شود.
او دوست‌دارد پسرش راه او را ادامه دهد و مرد شدن را پيدا کردن يک شغل خوب و تامين خانواده مي‌داند: «صبرکردن و طاقت‌آوردن و کارکردن» اما هالينگ با کمک آموزه‌هاي خانم بيکر به اين باور مي‌رسد که «مسئله فقط شغل آدم نيست. بيشتر از اين‌هاست. موضوع سر انتخاب راه است»
اين داستان کتاب‌خواني و مطالعه را ستايش مي‌کند و به نقش مثبت آن در بلوغ فکري و هويت‌يابي تاکيد مي‌کند.اين داستان مدال نيوبري 2008 را از آن نويسنده‌اش کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي