جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4121- تاریخ : 1396/11/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 با کاريكاتوريست هاي ايران 

مهدي طوسي
حميد بهرامي متولد 1351 در شهر خرمشهر بدنيا آمد، اين هنرمند کاملا در يک مسير هنري گام برداشت و ديپلم هنري خود را از هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان دريافت داشت و در سال 1374 مدرک عاليه خود را از رشته نقاشي دانشگاه هنر تهران دريافت نمود.
حميد بهرامي را بيشتر از آنکه بة عنوان يک کارتونيست و کاريکاتوريست بشناسيم يک طراح، انيماتور، تصويرساز کتاب و مجلات، طراح استوري برد و کميک استرييپ، طراح کاراکتر و فضا، متحرک ساز دو بعدي و کارگردان انيميشن مي باشد.
حميد بهرامي فعاليت هنري خود در زمينه کاريکاتور در سال 1372 اغاز کرد و با نشريات تخصصي مختلف کاريکاتور همکاري داشت. نمايشگاه ها و تدريس در خانه کاريکاتور ايران و افتخار آفريني در جشنواره هاي مختلف داخلي و خارجي ديگر فعاليتهاي اين هنرمند در عرصه کاريکاتور است.
در سال 1382 با همکاري فائز عليدوستي استوديو انيميشن بامداد را تاسيس کرد و در پروژه انيميشن بلند "تهران 1500" به کارگرداني آقاي بهرام عظيمي‌، طراحي فضا و وسايل را به عهده گرفت و در طي مهاجرتي که به آمريکا دارد با کمپاني موفق ترنر استوديو موفقيتهاي قابل توجهي نيز بدست آورد. نقطه عطف كارهاي حميد بهرامي توليد مجموعه هاي کميک استريپ ايراني از جمله کتاب هفت خوان رستم است که در اواخر دهه هشتاد شمسي به توليد انجاميد .
برخي از افتخارات اين كاريكاتوريست:
کسب مقام اول در بخش موضوعي دومين دوسالانه کاريکاتور تهران
کسب عنوان اثر برگزيده از ششمين دوسالانه کاريکاتور تهران
عضو هيئت داوران نهايي چهارمين دوسالانه کاريکاتور تهران
برنده سيمرغ بلورين بهترين فيلم کوتاه از بيست و پنجمين جشنواره فيلم فجر براي انيميشن مسافر افق سال 1386
برنده بهترين فيلم انيميشن خارجي از گردهمايي سالانه اسيفاي آتلانتا 2008
**
جواد عليزاده کارتونيست و کاريکاتوريست ايراني، متولد 1331 در اردبيل است. او داراي مدرک کارشناسي زبان انگليسي از مدرسه عالي ترجمه است و از سال 1369 تا کنون مديرمسئول، صاحب امتياز و سردبير مجله طنز و کاريکاتور بوده است.
عليزاده در سال 1337 به همراه خانواده از زادگاهش اردبيل به تهران مهاجرت کرد. او در دبستان شهپرست / هوشمند به مديريت زوج هنري و فرهنگي آن زمان خانم شهپرست و آقاي قاسملو که از مشوقان اوليه او بودند، تحصيل کرد. ادامه‌ي تحصيلاتش را در دبيرستان خوارزمي در خيابان دماوند گذراند و در سال 1354، فارغ التحصيل رشته مترجمي زبان انگليسي از مدرسه عالي ترجمه شد.
کشيدن کاريکاتور را از سال 1350 در مجله کاريکاتور به مديريت مرحوم محسن دولو ملقب به پدر کاريکاتور ايران شروع کرد و تا سال 1357 در آنجا فعاليت مي‌کرد. در ايام انقلاب، طي سالهاي 1356 تا 1360، کاريکاتوريست سياسي روزنامه کيهان بود.
جواد اين روزنامه را در سال 60 ترک کرد. پس از آن تا سال 1369 با نشريات بهلول، نمکدون، مشغوليات، فکاهيون و روزنامه ابرار همکاري کرد.طي سال‌هاي 60 تا 69 گاهنامه‌هاي کاريکاتور با موضوعات متنوع سياسي، اجتماعي، هنري، سينمايي، ورزشي و فلسفي از جمله: کاريکاتورهاي جدي، طنز موشکي، سياستمداران جنجالي، کمدين‌هاي سينما، آلبوم فوتبال، شوخي با اينشتين و ... را چاپ کرد. وي در سال 1369 آغاز به انتشار مجله طنز و کاريکاتور کرد و تاکنون اين مجله را اداره مي‌کند.
هر سال نمايشگاه کاريکاتور سازمان ملل از سوي انجمن روزنامه نگاران سازمان ملل ،باعنوان جايزه‌اي براي کارتون سياسي برگزار مي شود که عليزاده در سال 2011 از ايران با سوژه‌اي درمورد گراني بنزين توانست جايزه عالي نمايشگاه و تقدير نامه اي از بان کي مون را به دست بياورد.
جواد عليزاده مبتکر نوع متفاوت و غيرمتعارفي از طنز علمي و فلسفي، تلفيق علم فيزيک با طنز، شوخي با بعد چهارم (زمان)، شوخي با فرضيه نسبيت اينشتين و فرمول E=mc2 است. لينک سايت طنز چهار بعدي عليزاده در سال 2005 در سايت تخصصي انجمن فيزيک اروپا معرفي شده و سايت انجمن فيزيک ذره‌اي جهان (CERN) کارگاهي آموزشي دربار? فيزيک را با نمايش يکي از کارهاي اينشتيني عليزاده ( پارادوکس دوقلوها) در سال 2009 برگزار کرده است.
جواد عليزاده تا کنون جوايز زيادي را نصيب خود کرده است که برخي از مهمترين جوايز او عبارتند از:مقام اول کاريکاتور چهره در جشنواره آنگلت فرانسه 1369
جشنواره تولنتينو ايتاليا: 3 بار در سال‌هاي 1370-1372-1374
مدال نخل نقره‌اي بورديگرا ايتاليا 1375
مقام اول جشنواره آنکارا 1386
نشان لياقت سازمان ملل 1390
جايزه اول فستيوال آيدين دوغان ترکيه 2012...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون