جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4121- تاریخ : 1396/11/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
خود درگيري بدون گلبرگ و شير اضافه !
آذر فخري
يک چيزهايي را نمي‌فهميم، که اگر با خودمان روراست باشيم (و اين ربطي به روراستي با ديگران هم ندارد) مي‌رويم دنبال‌شان تا بفهميم.( البته اگر فهم‌شان براي‌مان مهم باشد). اما اگر با خودمان روراست نباشيم (که اغلب نيستيم!) وانمود مي‌کنيم که مي‌فهميم. چون چهار تا جمله از اين‌طرف و آن‌طرف، درباره‌اش خوانده‌ايم (خواندن که نه، بيشتر به چشم‌مان خورده است؛ همين‌طور گذري). ته دل‌مان مي‌دانيم که اين فهميدن، بر هيچ مبنا و اساس قابل اعتمادي استوار نيست. مي‌دانيم که حتي آن چهار تا جمله‌اي هم که به چشم‌مان خورده معلوم نيست که اصلا بنيان علمي و منطقي درستي داشته‌باشد، اما سعي مي‌کنيم با کلمات کليشه‌اي «قشنگ» و« روشنفکرانه» کمي آب و تاب به آن‌ها بدهيم و براي ديگران که دارند درباره‌اش صحبت مي‌کنند، پُز فهميدگي بياييم. در اين موارد البته مخاطب‌هاي ما هم در همان حد خودمان هستند؛ پس نمي‌ترسيم پايه‌هاي ادراک و فهم‌مان زير سوال برود. اصلا درباره‌ي آن‌چه گفته‌ايم يا شنيده‌ايم، کسي سوالي نمي‌کند. همين‌طوري با همين کف‌هاي روي آب و اقيانوس‌هايي به عمق يک بند انگشت، دورهمي خوش هستيم و روزگار مي‌گذرانيم.
اما داستان کسي که با خودش، درگير است، چيز ديگري است. چنين کسي به‌خودش بيش از ديگران سخت مي‌گيرد، چون با خودش روراست است. بيش از هرکسي، نسبت به‌خودش احساس تعهد مي‌کند. فهميدن برايش يک مسئوليت عميق دروني است؛ نسبت به‌خودش احساس دين مي‌کند و براي اداي اين دين، تحت هيچ شرايطي کوتاه نمي‌آيد.
آدمي که درگير خودش است، براي خودش، فرش قرمز پهن نمي‌کند. آدمي که پريشان و سرگشته‌ي فهم و درک است، نه براي ديگران و نه براي خودش، شير و گلاب و گلبرگ سِرو نمي‌کند. اين آدم، درد و سوزش زخم پاهايش را دوست‌دارد. آن‌ها را مي‌پذيرد، چون زخم پاهايش نشان از دويدن‌هاي او دارد در مسير پرسنگلاخ درک و آگاهي. او به‌جاي انگشت‌کردن در هر سوراخي آن بيرون، خودش را انگولک مي‌کند؛ انگولک را در اين‌جا بخوانيد «واکاوي». اين آدم، نه به‌خودش لطف دارد و نه به ديگران. پس، از او انتظار پذيرايي‌شدن با گلبرگ و شير اضافه نداشته باشيد. اگر آب دست‌تان است، بگذاريد زمين و برويد دنبال درک و فهم عميق خودتان. با خودتان گلاويز شويد و بگذاريد ديگران آسوده زندگي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون