جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4121- تاریخ : 1396/11/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 خوب است بدانيم  

کارت صدا؛ مبدل آنالوگ به ديجيتال
کارت صدا يکي از عناصر سخت‌افزاري کامپيوتر ‌است که باعث پخش و ضبط صدا مي‌گردد. قبل از گسترش کارت‌هاي صدا، صدا در رايانه توسط بلندگوهاي داخلي ايجاد مي‌شد. اين بلندگوها توان خود را از برد اصلي مي‌گرفتند. استفاده از کارت صدا از اواخر سال 1980 شروع شد. کارت صوتي همانند کارت گرافيکي بر روي برد اصلي نصب مي‌شود و در پشت آن چند فيش براي ميکروفن و بلندگو قرار دارد.
وظيفه کارت صدا آماده سازي سيگنال‌ها جهت پخش و دريافت سيگنال‌هاي ورودي از ميکروفن و آماده‌کردن آن‌ها براي ذخيره در کامپيوتر ‌است. کارت صدا، کارت صوتي نيز ناميده مي‌شود و در بسياري موارد مي‌تواند صداهايي با کيفيت بسيار عالي توليد کند. صوت، يک سيگنال آنالوگ است که به‌صورت موج پيوسته انتشار مي‌يابد. کامپيوتر همواره در حال پردازش سيگنال‌هاي آنالوگ است، زيرا اين سيگنال‌ها دائماً در حال تغييرند. در واقع لازم است که سيگنال‌هاي آنالوگ به بيت‌هاي رقمي (ديجيتال) تبديل شوند. سيگنال‌هاي ديجيتالي توليد شده مجدداً بايد به سيگنال‌هاي آنالوگ تبديل شوند تا بتوانند به‌وسيله بلندگو پخش‌شوند.
اغلب کارت‌هاي صدا که امروزه استفاده مي‌گردد از نوع PCI بوده و در يکي از اسلات‌هاي آزاد برد اصلي نصب مي گردند. کارت‌هاي صداي قديمي عمدتاً از نوع ISA بودند. بيشتر کامپيوترهاي جديد کارت صدا را به‌صورت يک تراشه و بر روي برد اصلي دارند. در اين نوع رايانه‌ها اسلاتي برروي برد اصلي استفاده نشده و بدين ترتيب يک اسلات صرفه‌جوئي شده است ! Sound Blaster Pro به‌عنوان يک استاندارد در دنياي کارت‌هاي صدا مطرح است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون