جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4121- تاریخ : 1396/11/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 دل گويه 

تحميل آرمان‌ها، ممنوع!

از ميان همه آرمان‌ها،آرمانِ خوشبخت‌کردن مردم شايد از همه خطرناک‌تر باشد، زيرا براي اين‌که ديگران را وادار به اعمالي بکنيم که به نظر ما شرط سعادت آن‌هاست و براي اين‌که به‌اصطلاح از گمراهي نجات‌شان دهيم و رستگارشان کنيم، بدون استثنا بايد کار را به تحميل ارزشهاي والاتر خودمان به ايشان برسانيم. آرمان خوشبخت‌کردن ديگران راهي است که به ناکجا آباد ختم مي‌شود.
همه عقيده داريم که همه‌کس در جامعه‌ي روياييِ ما که سرشار از کمال و جمال است خوشبخت خواهند بود و البته شکي نيست که اگر همه يکديگر را دوست مي‌داشتيم، دنيا بهشت مي‌شد. سعي براي ايجاد بهشت در اين دنيا، بدون استثنا به برپا شدن دوزخ منتهي مي‌شود. نابردباري به‌بار مي‌آورد، به جنگ‌هاي مذهبي منجر مي‌شود؛ براي رهانيدن خلق از گمراهي، دستگاه تفتيش عقايد ايجاد مي‌کند و صرف‌نظر از همه‌ي اين‌ها، اساسا به‌عقيده‌ي من، از سوء فهم کامل تکاليف اخلاقي سرچشمه مي‌گيرد.
ما همه مکلفيم به کساني که به کمک نيازمندند ياري برسانيم. اما ممکن نيست مکلف به خوشبخت‌کردن مردم باشيم، زيرا خوشبختي ايشان وابسته به ما نيست و چنين کاري غالبا به تجاوز به خلوت همان کساني منتهي مي‌شود که نسبت به ايشان حسن نيت داريم.
جامعه باز و دشمنان آن / کارل پوپر


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون