جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4121- تاریخ : 1396/11/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 گب؛ زمين پدر مقدس! 

عنوان: خداي زمين
جنسيت: مذکر
پدر:شو / مادر:تفنوت
همسر: نوت
فرزندان:ايزيس،ست و نفتيس
وابستگان:هوروس،اوزيريس
زمان فرقه: پادشاهي کهن تا دوره پاياني
مکان فرقه: مصر سفلي، مصر عليا
گب(Geb) يکي از ايزدان 9 گانه‌ي مصر باستان (هليوپوليتان‌ها) مي‌باشد. نام او به‌گونه‌ي سب و کب نيز آمده است . ايزدي که با نات، دومين زوج ايزدستان نه گانه‌ي مصر را تشکيل مي‌داد. پلوتارک او را با کرونوس يکي مي‌داند. در واقع، او ايزد زمين و پايگاه مادي جهان بود، اما در اعصار ديرين، به‌ندرت آييني ويژه‌ي او وجود داشته است. گب به دست شو از نات، همسر خويش جدا شده‌بود و از آن‌زمان به‌بعد، تسلي ناپذيرگشت و شبانه‌روز شکوايه‌هايش به‌گوش مي‌رسيد.
گب به‌گونه‌اي نشان داده شده که زير پاي شو دراز کشيده است . کسي که براي دفاع از همسرش سخت با او جنگيده‌است. آرنجش را بالا گرفته، يکي از زانوانش خميده است و بدين گونه، نماد کوه و صخره‌هاي موج گونه‌ي زمين است . بدنش نيز گاه از سبزه پوشيده است.
گب را تقريباً هميشه به‌شکل مردي بدون صفات ويژه نمايانده‌اند، اما گاه سرش به‌شکل غاز است که معني نام اوست. از اين گذشته، در برخي افسانه‌ها او را هم‌چون غاز نر – قدقدکننده‌ي بزرگ- توصيف کرده‌اند که تخم خورشيد را گذارده است. به هرحال، گب تقريباً همواره پدر (و نات مادر) از ايزدان ازيريسي است و به‌همين سبب به پدر ايزدان شهرت يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون