جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4114- تاریخ : 1396/11/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 نقد فيلم
 نگاهي به «جاده قديم» در جشنواره فيلم فجر؛ 
 اختلال استرسي پس از ضايعه رواني

"اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه)"

جاده قديم روايت‌گر داستان مينو رسولي (مهتاب کرامتي) است؛ همسر يک کارخانه‌دار، مادر فرزندخوانده، عروس خانواده‌اي سنتي و مدير شعبه بانک که شب سال نو در جاده قديم مورد تجاوز قرار مي‌گيرد. او پس از اين حادثه دچار سندروم اختلال استرسي پس از ضايعه رواني يا PTSD شده و آن را انکار مي‌کند. اختلال استرسي پس از ضايعه رواني يا اختلال تنش‌زاي پس از رويداد يا استرس پس از سانحه، نشانگان يا سندرمي است که پس از مشاهده، تجربه مستقيم يا شنيدن يک عامل استرس‌زا و آسيب‌زاي شديد روي مي‌دهد که مي‌تواند به مرگ واقعي يا تهديد به مرگ يا وقوع يک سانحه جدي منجر شود.
بيمار نسبت به اين تجربه‌ها احساس ترس و درماندگي مي‌کند، اغلب رفتارهاي آشفته و حاکي از بي‌قراري بروز مي‌دهد و مدام تلاش مي‌کند از يادآوري رويداد و سانحه اجتناب کند. حوادثي همچون سوءاستفاده جنسي، تصادف، از دست دادن نزديکان، سوانح طبيعي مانند زلزله، جنگ و… به طور کلي افرادي که چنين رويدادهايي را تجربه مي‌کنند (به‌ويژه کودکان) بيشتر از اين که ما بتوانيم تجربه آنها را تصور کنيم و احساسات آنها را درک کنيم، از آن واقعه رنج مي‌برند. همين امر وجه تمايز استرس پس از سانحه با ساير حوادث زندگي است (استرس بيش از حد طبيعي به حادثه).
البته فيلم پيام‌هاي ديگري نيز دارد: مذاکرات هسته‌اي، پدر شوهر مينو و ديدگاه سنتي‌اش، دختر نوجوان خانواده و تعامل با او، سقط جنين، لزوم برنامه‌ريزي روزانه، اختلاس و ... .
منيژه حکمت پس از ده سال دوري از سينما کماکان کارگردان قدرتمندي است؛ کافي است فصل (سکانس) افتتاحيه را به ياد بياوريد که با شخصيت‌هاي فراوان، ميزانسن‌هاي شلوغ و فيلم برداري وسواس‌‌گونه (به‌ اعتقاد من) نگين انگشتري جاده قديم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون