جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 نقل «بيژن و منيژه» از سوي نوجوان کرمانشاهي در جشنواره قصه‌گويي 

فائزه اميري نوجوان کرمانشاهي با داستان «بيژن و منيژه» در بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري حضور خواهد يافت.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور ين‌الملل کانون، اين قصه‌گوي نوجوان در توضيح جزييات حضور خود در اين جشنواره گفت: سال قبل نيز در بخش استاني اين رقابت‌ رتبه آوردم، اما نتوانستم به عنوان برگزيده در خود جشنواره شرکت کنم.

او افزود: امسال هم مثل سال گذشته تصميم گرفتم با داستاني از شاهنامه در اين مسابقه شرکت کنم. به همين دليل مجموعه 10 جلدي «نامه نامور» را مطالعه کردم و به نظرم داستان مناسبي نبود. پس از آن هم چند نقالي در اين زمينه ديدم و در پايان روايت اصلي را در شاهنامه مطالعه کردم. برگزيده بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در بيان ويژگي‌هاي يک قصه‌گو عنوان کرد: يک قصه‌گو در ابتدا بايد داستان را دوست داشته باشد. تا زماني که از اعماق وجود داستان و پيام و ماجرا را دوست نداشته باشد نمي‌تواند اجراي دلنشيني را ارايه کند. از طرف ديگر او بايد بنابر شرايط سني افراد داستان را انتخاب کند و همچنين بايد کلامش گيرا باشد.اين نوجوان 16 ساله در تفاوت‌هاي قصه‌گويي شاهنامه‌اي با ديگر انواع قصه‌گويي گفت: «روايت شاهنامه نيز بايد حماسي باشد. قصه‌گو بايد جدي باشد به همين دليل اين نوع قصه‌گويان بايد در اجرا از لطافتي که ديگر قصه‌گويان در بيان خود دارند فاصله بگيرند.اميري درباره دليل انتخاب داستان‌هاي شاهنامه عنوان کرد: شاهنامه هويت يک ايراني است. اولين بار به واسطه دبير ادبياتم با خوانش درست شاهنامه آشنا شدم و از همان جا به شاهنامه علاقه‌مند شدم، از طرفي پيش‌تر شاهد حضور مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در جشنواره قصه‌گويي و شاهد اجراي آن‌ها بودم و احساس کردم اين هنر را دوست دارم. اين نوجوان در مورد وظايف يک قصه‌گو بيان کرد: من با اين هدف داستان «بيژن و منيژه» را انتخاب کردم که شايد بتوانم با قصه‌گويي بچه‌هاي کوچک‌تر را به خواندن اين اثر تشويق و علاقه‌مند کنم. اما فکر مي‌کنم وظيفه يک قصه‌گو انتقال پيام و برانگيختن احساسات در شنوندگان است.

گفتني است در بيستمين دوره جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري 10 نوجوان از سراسر کشور به عنوان برگزيده انتخاب شده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون