جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 دريچه هنر 

با حضور سه نسل از بازيگران؛

80 سالگي علي رفيعي جشن گرفته شد

با حضور 3 نسل از بازيگران پرورش يافته توسط علي رفيعي، جشن 80 سالگي اين کارگردان تئاتر ايران در خانه هنر دهه شصت برگزار شد.جشن 80 سالگي علي رفيعي کارگردان و نويسنده تئاتر ايران با حضور بازيگراني چون مهدي سلطاني، مريم سعادت، سهيلا رضوي، مهرداد ضيايي، ستاره اسکندري، افسانه ماهيان، فروغ قجابگلو، هوشنگ قوانلو و بازيگران جوان نمايش هاي «يرما» و «خاطرات و کابوس هاي يک جامه دار»، جواد طوسي، پيمان شريعتي معاون اداره کل هنرهاي نمايشي و رييس مجموعه تئاتر شهر، حميد پورآذري، اصغر دشتي، منوچهر شجاع، امير اسمي، مجيد توکلي و محمدرسول صادقي در خانه هنر دهه شصت برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم ستاره اسکندري نوشته اي را از طرف سه نسل از بازيگران پرورش يافته توسط علي رفيعي خواند و سپس کيک تولد اين هنرمند بريده شد.

رفيعي در اين بخش از مراسم با بيان اينکه طي چند سال اخير از کمبود بازيگران دغدغه مند تئاتر رنج برده است، يادآور شد: زماني براي بازيگر و کارگردان تئاتر شدن بايد 10 تا 15 سال زمان صرف مي شد ولي حالا در مدت زمان کوتاهي افراد کارگردان و بازيگر مي شوند. در حال حاضر با بازيگراني مواجه هستيم که به دنبال کسب درآمد از تئاتر هستند و در آن واحد در 2 يا 3 کار حضور دارند.

وي اظهار کرد: دغدغه هميشگي من گروه بوده است. من سرشار از انرژي و انگيزه براي کار کردن هستم و غبطه کارهايي را مي خورم که نتوانستم روي صحنه ببرم و دوست دارم براي تئاتر مفيد باشم. از اين رو قصد دارم اتفاقي جديد را که در تئاتر اروپا سال هاي سال تجربه شده است در تئاتر ايران اجرايي کنم.

اين کارگردان و مدرس مطرح تئاتر ايران توضيح داد: قصد دارم با حضور 20 تا 25 بازيگري که براي حضور در يک ورک شاپ دعوت مي شوند، تمرين هاي مستمري را آغاز کنم که اين اتفاق به زودي رخ مي دهد. در اين ورک شاپ قرار است روي 9 نمايشنامه از نمايشنامه نويسان مختلف کار شود و اين آثار با حضور بازيگران حاضر در ورک شاپ توليد و به شکل رپرتوآر در سالن هاي مختلف تئاتري اجرا شوند.رفيعي با اشاره به اينکه طي سفر اخير خود به کشور فرانسه با يکي از مدرسان مطرح در زمينه بدن و حرکت ملاقاتي داشته است، افزود: قرار است اين هنرمند مطرح نيز در مقاطع زماني مختلف در ايران حضور پيدا کند و با بازيگران حاضر در اين ورک شاپ کار کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون