جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 ايستگاه 

کتاب طنز «هربار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند» منتشر شد

کتاب «هربار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند» نوشته دانيل مارتين کلاين با ترجمه حسين يعقوبي توسط نشر چشمه منتشر و راهي بازار نشر شد.

به گزارش شيرين طنز، به نقل از مهر، کتاب «هربار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند» (زيست با استفاده از خرد فلاسفه بزرگ) نوشته دانيل مارتين کلاين به تازگي با ترجمه حسين يعقوبي توسط نشر چشمه منتشر و راهي بازار نشر شده است. اين کتاب يکي از عناوين طنز مجموعه «جهان تازه دم» است که توسط اين ناشر منتشر مي شود.

پيش از شروع متن کتاب اين جمله از راينولد نيبور فيلسوف آمريکايي درج شده است: هر بار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند.

دانيل کلاين متولد سال 1939 و فارغ التحصيل رشته فلسفه از دانشگاه هاروارد است. او کتاب هاي داستاني و غيرداستاني مختلفي در کارنامه دارد که عموما با چاشني طنز نوشته شده اند. «هر بار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند» در سال 2015 توسط انتشارات پنگوئن چاپ شده است. «سفر با اپيکور» و «افلاطون و پلاتي پوس به يک بار مي روند» ديگر کتاب هاي طنز اين نويسنده هستند که در زمينه فلسفه نوشته شده اند.

کتاب پيش رو، منتخبي از جملات قصار گروهي از بزرگ ترين و تاثيرگذارترين فلاسفه و متفکران تاريخ است که با توضيحات و تحليل هاي شخصي نويسنده درباره هر يک همراه شده اند. اين کتاب از يکي از دفترچه يادداشت هاي دانيل کلاين ريشه مي گيرد. او هنگامي که در ايام جواني در دانشگاه هاروارد فلسفه مي خوانده، جملات قصار فلاسفه محبوبش را در دفترچه، يادداشت مي کرده است. پس از 50 سال، او دفترچه يادداشتش را بازنويسي کرد و فصل هايي کوتاه و بامزه تنظيم کرد که تاثير انديشه هاي جاري در کلمات قصار مورد نظر را در اين فصل ها تحليل و تشريح کرد. نتيجه اين کار، کتاب «هربار که معني زندگي را فهميدم، عوضش کردند» شده است.

کلاين در اين کتاب، از ارسطو تا بيکن و نيچه تا سارتر و کامو و ويتکنشتاين، به مسائل دروني و بيروني فلسفه زندگي مي پردازد.

در قسمتي از اين کتاب مي خوانيم:

شاعر ايتاليايي زندگي را يک لطيفه بزرگ مي ديد؛ «به ما زندگي پر از اميد و آرزو اعطا مي شود اما تمام چيزي که در پايان به آن دست مي يابيم ياس و حرمان و سرخوردگي است. يکي پس از ديگري. ها… هاي… هاي.»

بدبيني فلسفي صرفا يک رويکرد احساسي نسبت به زندگي نيست. بلکه نقدي است بر تمام ايدئولوژي هايي که با برانگيختن جنبش هاي سياسي و اجتماعي داعيه نيل به جهان کامل را دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون