جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم

چند اين شب و خاموشي؟ وقت است که برخيزم !

آذر فخري

رفتن شب و آمدن روز، اتقاقاتي نيستند که فقط آن بيرون و در جهان خارج و گاه دور از دسترس ما بيفتند. شب و روزهايي هم هستند که در درون ما در حال آمد و شدند. و اگر حال‍مان خوب باشد و ايام مان به کام، نه شب در ما مي ماند و نه روز تا ابد آن‌جا گير مي افتد.

اما نه هميشه حال‌مان خوب است و نه هميشه ايام به کام. در بهترين حالت، اغلب خاکستري هستيم. چيزي در حد و مرز گرگ و ميش‌هاي دم صبح يا وقت غروب. پس گاهي پيش مي‌آيد که نمي‌دانيم چه‌مان است. نه شبيم و نه روز. مي‌گذاريم هر چيزي که مي‌آيد و مي‌رود يا مي‌آيد و نمي‌رود يا اصلا نمي‌آيد که برود، از ما عبورکند و بگذرد. چنان خاکستري هستيم که تنها به‌واسطه‌ي عادت‌هاي‌مان سرپا مانده‌ايم. به‌واسطه‌ي ساعت‌هايي که براي کارهاي مختلف کوک شده‎‌اند و هر از گاه با آن زنگ زدن‌هاي نادلچسب‌شان، ما را به‌حرکت وامي‌ دارند.

با هر کوکي که به ساعت‌هاي زندگي‌مان مي‌زنيم، فنرهاي درون خودمان را جمع مي‌کنيم. انرژي‌هاي فروخفته را روي هم انباشته مي کنيم و نمي‌گذاريم... تقريبا هرگز نمي‌گذاريم اين فنرها دربروند ؛ مبادا که از جايي‌که هستيم، در برويم ؛ از اين جايي که عادت‌هاي‌مان مي‌گويند، امن است، تکرارهاي‌مان مي‌گويند به دردسرش نمي‌ارزد.

روي ساعت‌ها متمرکز مي‌شويم و سفت و محکم از فنرهاي جمع شده‌مان محافظت مي‌کنيم. يادمان مي‌رود، شايد هم ديگر مهم نيست که پيچ و مهره‌هاي دروني‌مان را روغن‌کاري کنيم و به اين ترتيب اصطکاک‌هاي نهفته و بي‌صدا، آرام‌آرام روح ما را مي‌سايند و ما را فرسوده برجاي مي‌گذارند. از اين جا به‌بعد، شبِ درون ما آغاز شده است. يک شب هميشگي و نه چندان بارآور و نه چندان هم‌سنخ با شب نخستين جهان هستي...

هلاک تداوم احساس امنيت خود هستيم و هر هزينه‌اي براي حفظ آن و فرو رفتن در آن، مي‌پردازيم. و اين چنين است که رفته رفته راه رفتن، خاطره مي‌شود. گريستن به‌خاطر غربت و اندوه سرمدي، فراموش مي‌شود. نوازش کردن و نوازش ديدن، بي‌معني و بيهوده مي‌شود. شبي در ما ساکن مي‌شود چسبنده و ناگزير، که گاه هرگز به‌ما فرصت تجربه‌ي طلوع از افق خودمان نمي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون