جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 پرتيراژ‌ترين کتاب‌هاي تاريخ 

چاپ چندباره‌ يک کتاب در طول‌ دهه‌ها و قرن‌ها، مسلما معيار مناسبي براي درک محبوبيت و برجستگي يک اثر است و مي‌تواند آن کتاب را در جمع پرفروش‌ترين و محبوبترين آثار ادبي قرار دهد.نگاهي به کتاب‌هايي که بيشترين تيراژ را در ادوار تاريخ داشته‌اند، خالي از لطف نيست.

کتاب «شازده کوچولو» در ميان آثار ادبي با تيراژي بالاي 100 ميليون نسخه جاي دارد. «آنتوان دو سنت اگزوپري»، نويسند‌ه‌ سرشناس فرانسوي، داستان ماندگارش را اولين‌بار در سال 1943 وارد بازار کتاب کرد. اين کتاب «خوانده شده‌ترين» و «ترجمه شده‌ترين» کتاب فرانسوي‌زبان در جهان است و به‌عنوان بهترين کتاب قرن بيستم در فرانسه انتخاب شده است. از اين کتاب به‌طور متوسط سالي يک ميليون نسخه در جهان به‌فروش مي‌رسد. اين کتاب در سال 2007 نيز به‌عنوان کتاب سال فرانسه برگزيده شد.«ارباب حلقه‌ها» و «هابيت» رمان‌هاي پرطرفدار «جي.آر.آر تالکين» (150 و 100 ميليون نسخه) از ديگر کتاب‌هايي پرتيراژ تاريخ هستند که بيش از 100 ميليون نسخه تيراژ داشته‌اند.

«رمز داوينچي» رمان معروف نوشته‌ «دن براون» که اقتباس سينمايي آن جزو پرطرفدارترين آثار سينمايي به شمار مي‌رود‌، با تيراژ 80 ميليون نسخه در فهرست پرتيراژترين‌ کتاب‌هاي تاريخ ديده مي‌شود. اين کتاب قسمت دوم از يک سه‌گانه است. قسمت اول آن در سال 2000 با نام «فرشتگان و شياطين» به چاپ رسيد. قسمت سوم از سه‌گانه براون با نام «نماد گمشده» در سال 2009 منتشر شد. «رمز داوينچي» در سال 2003 بازار را تسخير کرد و فروش آن حتي از مجموعه «هري پاتر» نيز پيشي گرفت و به 44 زبان (از جمله فارسي) ترجمه شده است.مشهورترين رمان «جي.دي سالينجر» با نام «ناتور دشت» اولين‌بار در سال 1951 به چاپ رسيد و از آن سال تاکنون به فروشي 65 ميليون جلدي رسيده است. اين دستاورد، کتاب سالينجر را در رتبه‌ پنجم فهرست پرتيراژ‌ترين‌هاي بين 50 تا 100 ميليون نشانده است.«ماجراهاي پينوکيو» که حس نوستالژيک هر خواننده‌اي را در اقصي نقاط جهان برمي‌انگيزد هم آماري مشابه را به دست آورده است. «کارلو کلودي» نويسنده‌ي ايتاليايي، اين داستان را در سال 1881 منتشر کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون