جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خلاقيت درون‌تان را آزاد کنيد 

حدس زدن ادامه سريال‌هاي تلويزيوني و يا درک معني برخي از کنايه‌هاي فيلم‌ها ، گرچه به نظر اتفاق تازه‌اي نمي‌آيد اما کليه اين مثال‌ها جزو مواردي هستند که باعث مي‌شوند خلاقيت شما تحريک شود و همانند ماهيچه‌هاي بدن ، هرچه‌قدر بيشتر از قوه تخيل خود استفاده کنيد، آن را قوي‌تر مي‌کنيد. اين‌کار را در هر جايي انجام مي‌دهيد در منزل و در موقعيت‌هاي اجتماعي. بيشتر افراد تصور غلطي درباره «خلاق بودن» دارند و همين امر باعث مي‌شود که نتوانند اين امر بالقوه را به فعل برسانند:

اشتباه 1: من خلاق نيستم.

آيا با شنيدن کلمه خلاقيت به‌جاي اين‌که چيزي به شما الهام شود،چهارستون بدن‌تان به لرزه مي‌افتد ؟ اين به‌معني فقدان تصوير سازي در شما نيست، تنها به اين دليل است که جايي آن‌را مخفي نگه‌داشته‌ايد.هر کسي مي‌تواند خلاق باشد اما واقعيت اين است که قوه تصويرسازي بسياري از افراد در ابتداي کودکي خاموش مي‌شود. براي مثال ، يک کودک 5 ساله آسمان را به رنگ بنفش نقاشي مي‌کند چراکه فکر مي‌کند زيباست اما اگر کسي نقاشي‌اش را به باد انتقاد گرفته و مسخره کند، او ديگر به انگيزه و خلاقيت دروني خود اعتماد نمي‌کند.

اشتباه 2: خلاقيت=هنر

شناخت خلاقيت‌هاي ذاتي، اولين گام در رشد آن است. اين‌که شاعر يا نقاش نيستيد، دليل نمي‌شود که خلاق نباشيد. آيا شما مي‌توانيد مثل حرفه‌اي‌ها خوب صحبت کنيد؟ آيا به نظر مي‌رسد که هميشه مي‌دانيد در موقعيتي که ديگران حرفي براي گفتن ندارند حرف درست را بزنيد؟ پس شما نيز در زمينه ارتباط با ديگران خلاقيت داريد. شايد از فيلم‌هاي سه بعدي لذت مي‌بريد ، در اين‌صورت مي‌توانيد درباره يک موضوع تخيلي مطلب بنويسيد.

اشتباه 3: خلاقيت بيهوده و بي‌معناست.

وقتي در حال غرق شدن هستيد، بايد در جريان آب شنا کنيد نه در آسمان. استراحت دادن به ذهن وقتي که درگير يک مساله گيج‌کننده هستيد باعث مي‌شود راه حل‌هاي فراواني به فکرتان خطورکند. خلاق‌بودن ارتباط مستقيمي با آزاد بودن فکر، سلامت عاطفي و جسمي ، اعتمادبنفس و حتي خواب کافي دارد.

اشتباه 4: بعضي‌ها ذاتا خلاقند بعضي‌هاي ديگر نه!

هر کسي سبک و روش خودش‌را دارد.يکي از عوامل مهمي که روي خلاقيت تاثير زيادي دارد درون‌گرايي در مقابل برون‌گرايي مي‌باشد.فرد برون‌گرا با تعامل بهترين نوآوري‌ها را دارد در حالي‌که فرد درون‌گرا به‌وسيله بازتاب آرام خود نوآوري مي‌کند. اگر شما به‌شدت برون‌گرا هستيد، يعني وقتي که با دوستان خود صحبت مي‌کنيد از خلاقيت خود استفاده مي‌کنيد نه وقتي‌که تنها هستيد. ولي اگر فردي درون‌گرا باشيد، وقتي که با مساله‌اي روبه‌رو مي‌شويد در همان لحظه چيز خاصي به ذهن‌تان نمي‌رسد ولي مثلا وقتي‌که در حال دوش گرفتن هستيد يک راه حل فوق‌العاده سراغ‌تان مي‌آيد. دانستن «زمان» خلاقيت مثل اين است که ضربه‌اي به شما وارد شود و ذهن‌تان را روشن کند.

اشتباه 5: من براي فعاليت‌هاي خلاقانه وقت ندارم.

ممکن است تحت تاثير هنرمندان، نويسندگان يا کارگردانان مختلف قرار بگيريد. وقتي‌که مي‌شنويد يا مي‌بينيد که چه‌قدر زمان براي کار خود وقت مي‌گذارند مثلا نويسنده‌اي 5 ساعت در روز يا کارگرداني 10 سال روي اولين پروژه کارگرداني خود وقت مي‌گذارد احساس فلج‌شدن مي‌کنيد. زماني‌که يک هنرمند براي يک پروژه مي‌گذارد شايد «خلاقيت» را براي مردم عادي امري وقت‌گير نشان دهد. اما شما مي‌توانيد خلاقيت خود را فقط در عرض چند دقيقه بالاببريد و اين باعث مي‌شود ظرفيت شما به همراه لذت و ابراز وجود شما بيشتر شود. روزي يک عکس‌گرفتن و يا نوشتن يک صفحه داستان در يک هفته هم جزو خلاقيت شما به‌حساب مي‌آيد. استفاده از چنين روش‌هايي بدون در نظرگرفتن خوبي يا بدي آن براي‌تان لذت‌بخش خواهد بود. اگر مي‌توانيد هر روز صبح بنشينيد و 5 صفحه بنويسيد ، به هربهانه‌اي که شده اين‌کار را انجام دهيد. اما اگر ترجيح مي‌دهيد که فقط چند خطي را در دفتر روزانه خود بنويسيد آن‌هم وقتي که کاملا حس نوشتن داشتيد چيزي از تعهدتان کم نمي‌کند.

اشتباه 6: خلاقيت يعني کاري انجام دهيد.

تماشاي فيلم يا خواندن کتاب شايد بنظر وقت‌گذراندن باشد اما هر کدام آن‌ها مي‌تواند به‌نوعي خلاقانه تلقي شود اگر با نيتي همراه باشد. به‌جاي اين‌که فقط به تلويزيون زل بزنيد، در مورد اتفاقاتي که در فيلم يا کتاب مي‌افتد فکر کنيد و در موردش از خودتان سوال بپرسيد مثلا چرا کارگردان از اين نما فيلم گرفته يا منظور شخصيت داستان از گفتن جملات شکسپير چه بود؟ هدف هر پروژه خلاقانه‌اي گفتن چيزي است ، بنابراين سوال‌کردن درباره يک چنين پروژه‌هايي کمک مي‌کند که بفهميد چه جوابي را بايد به‌خودتان بدهيد.

alamto.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون