جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1831- تاریخ : 1388/09/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (چهارشنبه)

 کاغذ اخبار 

دانش آموزان شير جبراني را  درقبال روزهاي تعطيل مدارس دريافت مي کنند  

کارشناس مسئول نظارت و پيگري دبيرخانه شيرمدارس کشور با اشاره به اينکه سهميه شير دانش آموزان به صورت کامل در مدارس توزيع مي شود، گفت: دانش آموزان به جاي روزهاي تعطيل هفته ، شيرجبراني در هفته هاي آتي دريافت مي کنند. داريوش احمدي در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه "تعطيلي مدارس به هر دليل، در روند توزيع شير مدارس خدشه اي وارد نمي کند" درعين حال گفت : تعطيلي مدارس درماندگاري شير و سلامت آن تاثيرگذار است زيرا اين شيرها زمان دار است و البته شير از تاريخ گذشته در مدارس توزيع نمي شود. احمدي افزود: پيش از شروع تعطيلات مدارس با کارخانه توليدکننده شير پاستوريزه هماهنگي لازم براي عدم توزيع آن به عمل مي آيد. کارشناس مسئول نظارت و پيگري دبيرخانه شير مدارس کشور تاکيدکرد: بايد سهميه دريافت 70 نوبت شير مدارس به صورت کامل تا فروردين يا ارديبهشت ماه سال 8 در مدارس توزيع شود.  به گفته احمدي تا کنون خللي در روند توزيع شير در مدارس کشور ايجاد نشده است يا به عبارت ديگر در اين خصوص تاکنون گزارشي به دبيرخانه شير مدارس کشور ارسال نشده است. وي با اشاره به اينکه 12 ميليون دانش آموز در کشور در سال جاري تحت پوشش برنامه شير مدرسه قرارگرفته اند، گفت: اين طرح همه ساله با توجه به اهميت مصرف شير به عنوان اصلي ترين تغذيه روزانه و به منظور فرهنگ سازي اين امر مهم در دانش آموزان و اوليا» در مدارس برگزارمي شود. احمدي با بيان اينکه بودجه اختصاص داده شده به اين طرح 161 ميليارد تومان است، گفت: اين ماده خوراکي در قالب شير استريل و پاستوريزه در مدارس توزيع مي شود. به گفته احمدي، شير پاستوريزه به شکل ليوان و شير استريل به شکل پاکت هاي چهارگوش و سه گوش که ماندگاري بيشتري دارند، توزيع مي شود. اين مسئول آموزش وپرورش از دانش آموزان مقطع ابتدايي و راهنمايي دخترانه و پسرانه، مدارس ابتدايي و راهنمايي غير انتفاعي، مهدهاي کودک، مدارس استثنايي و شبانه روزي به عنوان جامعه هدف برنامه شير نام برد. به گفته احمدي " تمام مقاطع تحصيلي شبانه روزي تحت پوشش اين طرح قرارمي گيرند. " براساس آخرين گزارش، "950 هزار نفر از دانش آموزان دختر و پسر راهنمايي و ابتدايي شهر تهران نيز تحت پوش اين طرح قرار دارند." 

تدوين سه کتاب ورزش براي مدارس شهر تهران 

به گزارش شاپرک به نقل از پايگاه اطلاع رساني سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، معاون پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش شهرتهران اظهارداشت : 3 کتاب در سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان چاپ و به 6 هزار مدرسه شهر تهران به صورت سي دي ارسال شده است. آقاي بنيادي اضافه کرد : در اين کتابها به آموزش ورزش هايي که مي توان در منزل، کلاس درس و مدرسه انجام شود، پرداخته شده است تا کودکان با ورزش بيگانه نباشند. 

  تجربيات 600 هزار فرهنگي بازنشسته مورد استفاده قرار مي گيرد
    
وزير آموزش و پرورش بر استفاده از تجربيات 600 هزار فرهنگي بازنشسته در تحول آموزش و پرورش تاکيد کرد. حميدرضا حاجي بابايي در گفت و گو با پانا گفت: هر يک از بازنشستگان فرهنگي که بتواند در اين زمينه کمک کند قطعا از ايده هايش استفاده خواهد شد. وي فرهنگ را اولين و مهمترين مسئله نظام دانست و افزود: اراده دولت بر تحقق همين موضوع است و اميدواريم فرهنگيان به پشتيباني دولت و نمايندگان مجلس دست به دست هم آينده اي روشن براي آموزش و پرورش به ثبت برسانند. حاجي بابايي با اشاره به ريزه کاري هاي خاص دستگاه تعليم و تربيت اذعان داشت: اين ريزه کاري ها را فقط خود آموزش و پرورشي ها مي دانند و بر همين اساس نظر و پيشنهادات فرهنگيان براي اداره وزارت آموزش و پرورش بسيار محترم و کار آمد خواهد بود.

دانش آموزان استثنايي حق دارند در مدارس عادي درس بخوانند

رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي شهرتهران گفت: دانش آموزان استثنايي حق دارند که در مدارس آموزش وپرورش عادي درس بخوانند. ليلا حمايتي در گفت وگو با توانا اظهارداشت: بايد فضاي مناسب براي ورود دانش آموزان استثنايي و معلول به مدارس عادي ايجادشود. وي اضافه کرد: دانش آموزان معلول شايد نتوانند همانند ساير همسالان خود به راحتي صحبت يا تحرکي خاص داشته باشند اما از لحاظ کارهاي عملياتي، فني و مهارتي از تبحر بالايي برخوردارهستند. حمايتي ادامه داد: دانش آموزان معلول همانند ساير اقشار جامعه داراي حق و حقوق شهروندي بوده که بايد مردم به قوانين و مقررات آنها احترام بگذارند. رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي شهرتهران گفت: اميدوارم که آماده سازي هاي لازم براي ورود دانش آموزان معلول و استثنايي در مدارس عادي ايجاد شود. 

تعويق اجراي قانون حذف کنکور در شرايط فعلي لازم است

عضو کميسيون آموزش مجلس گفت: تعويق اجراي قانون حذف کنکور با توجه به شرايط موجود لازم است. اسدالله عباسي در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با بيان اين که وزير علوم طي نامه اي به مجلس شوراي اسلامي خواستار تعويق تاريخ اجراي قانون حذف کنکور شده است، افزود: کنکور براساس قانون مجلس شوراي اسلامي بايد تا سال 1390 حذف شود اما فراهم نشدن زيرساخت ها و همچنين عدم افزايش تاثير سوابق تحصيلي در کنکور موجب شد وزارت علوم براي حذف کنکور از مجلس شوراي اسلامي درخواست مهلت بيشتري کند. وي گفت: وزراي قبلي نتوانستند شرايط لازم براي اجراي قانون حذف کنکور را مهيا کنند و وزراي جديد نيز با توجه به شرايط موجود امکان اجراي قانون حذف کنکور تا سال 90 را ندارند. عضو کميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي اظهارداشت: اگر در حال حاضر به وزاري علوم و آموزش وپرورش مهلت لازم داده نشود اين قانون طي سال هاي آينده نمي تواند با کيفيت اجرا شود و اگر اجراي آن به دولت بعد بکشد لطمه هاي جبران ناپذيري به نظام آموزشي کشور وارد مي شود. 

آنفلوآنزاي نوع A اولين خبر دانش آموزي کشور

در بررسي هاي به عمل آمده در بولتن دانش آموز در آئينه مطبوعات که توسط روابط عمومي و اموربين الملل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان به صورت ماهانه منتشرمي شود اخبار بهداشتي-   درماني و مخصوصا شيوع آنفلوآنزاي نوع A رتبه نخست اخبار را به خود اختصاص داده است. به گزارش شاپرک، روابط عمومي و اموربين الملل دفترمرکزي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان اعلام کرد، اخبار، مطالب، مقالات و گزارشات مندرج در 41 روزنامه هاي سراسري منتشرشده در سطح کشور در حوزه دانش آموزان دسته بندي، تحليل و ارزيابي شده است و در مجموع 735 خبر و مطلب در مطبوعات به چاپ رسيده است که نسبت به ماه گذشته 17 درصد افزايش نشان مي دهد. گفتني است اخبار و مطالب مربوط به دانش آموزان براساس 13 موضوع شامل اخبار آموزشي، آسيب هاي اجتماعي، بهداشتي - درماني، تربيت و پرورش، تغذيه، حقوقي - اداري، سياسي، علمي - پژوهشي، فرهنگي - هنري، ورزشي، گوناگون و اخبار خارجي دسته بندي و تفکيک شده است که از اين عناوين در اين ماه اخبار مربوط به مسائل بهداشتي - درماني با 103 مورد بيشترين عنوان خبري را به خود اختصاص داده اند. شايان ذکر است، از تعداد کل اخبار و مطالب در حوزه دانش آموز روزنامه شاپرک با 107 مورد بيشترين و روزنامه سرمايه با 4 مورد کمترين استقبال را نسبت به اخبار دانش آموزان داشته اند و در مجموع تمام عناوين خبري، خبر مربوط به گواهي استعلاجي براي دانش آموزان مبتلا به آنفلوآنزا الزامي نيست، در رتبه نخست اخبار و مطالب قرارگرفته است. در بولتن دانش آموز در آيينه مطبوعات تحليل هاي روز در حوزه دانش آموزي گنجانده شده تا مسئولين و دست اندرکاران در حوزه دانش آموزي از آخرين وقايع و رخدادهاي اين حوزه آگاه شوند، همچنين در مجموع اخبار 74/61 درصد، اظهارنظرها 12/84درصد، مصاحبه ها7/58 درصد و گفتگو4/95 درصد از کل را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است، اخبار اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در بخش جداگانه اي مورد تحليل و ارزيابي قرارگرفته و اخبار آن در مجموع با 89 مورد از سوي مطبوعات مورد توجه قرارگرفته است. خاطرنشان مي شود اخباراتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در سايت روابط عمومي و اموربين الملل به آدرس  ir.uics.www  قابل دسترسي مطبوعات و مسئولين است و نيز مراکز خبري و آموزشي مي توانند اخبار مربوط به حوزه دانش آموزان را از طريق پست الکترونيکي  ir.infouisc  به اين سايت ارسال نمايند.       


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون