جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

جايزه‌اي که آرزوي افشين يداللهي بود

به گزارش ايسنا، بماني به عنوان دبير نخستين دوره جايزه ترانه «افشين يداللهي» که نشست خبري آن در خانه ترانه برگزار شد، گفت: در طول ساليان گذشته و پيش و پس از انقلاب هميشه جاي خالي يک جشن، مسابقه و جايزه مختص ترانه احساس مي‌شد.

البته در جوايز ديگر گاهي ترانه به عنوان يک بخش مجزا از آن جايزه ديده شده است، اما تا به حال جايزه‌اي مختص ترانه نداشته‌ايم. رفتن افشين يداللهي شوکي بزرگ و حسرتي هميشگي براي جامعه ادبي و جامعه پزشکي ما به وجود آورد.

البته نام او هميشه باقي خواهد ماند، اما ما سعي کرده‌ايم با اختصاص نام جايزه ترانه به او، اسمش را زنده نگه داريم. افشين يداللهي يکي از تأثيرگذارترين ترانه‌سراهاي ما در پيش و پس از انقلاب است.

اين ترانه‌سرا افزود: يکي از مهمترين اهداف ما در برگزاري اين جايزه اين است که معياري براي سنجش ادبيات شفاهي ما باشد.

او همچنين گفت: يکي از کارهاي ما در اين جايزه پرداختن و کارشناسي کردن آثار بچه‌هاي کم‌تجربه در حوزه ترانه‌سرايي است. سعي مي‌کنيم بچه‌هايي را که مخصوصا در شهرستان‌ها فعال هستند ببينيم و آثارشان را کارشناسي کنيم تا به اين واسطه راهي باز کنيم تا صداي‌شان به گوش برسد.

دبير جايزه «افشين يداللهي» گفت: ترانه اجتماعي و ترانه عاشقانه دو بخش اين جايزه است که در هر بخش داوري‌هاي جداگانه صورت مي‌گيرد.

روزبه بماني همچنين اظهار کرد: يکي از سختي‌هاي ما در اين جايزه نحوه داوري آثار در بخش‌هاي مختلف است، اما ما تلاش کرده‌ايم داوري‌ها به گونه‌اي باشد که نه تنها در اين دوره بلکه در دوره‌هاي بعد اين جايزه نيز به مشکل برنخوريم.

بر همين مبنا در نظر گرفته‌ايم که دست‌اندرکاران داوري و اجرايي اين جايزه آثارشان در مسابقه شرکت نداشته باشد؛ به همين منظور داوران و هيأت اجرايي جايزه هر سال مي‌توانند تغييرکنند.

او در بخش ديگري از اين نشست در پاسخ به اين سوال که چرا در گذشته جايزه‌اي در حوزه ترانه وجود نداشته است، گفت: سال‌ها صحبت برگزاري جايزه‌اي براي ترانه‌سراها وجود داشت اما مشکل اين بود که اين صنف هنوز به عنوان يک صنف شناخته نشده بود که ناشي از نبود اعتماد ما به همديگر بود.

اما زماني يک اتفاق بد مثل درگذشت دکتر يداللهي ما را متحد کرد. درگذشت او باعث همدلي ترانه‌سراها شد و متأسفانه اين اتحاد اين‌جا به وجود آمد؛ جايزه‌اي که برگزاري آن در اين حوزه يکي از دغدغه‌هاي افشين يداللهي بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون