جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 يادداشت 

معروف‌ترين دهقان فداكار تاريخ ايران

برديا سيفي

آبز علي حاجوي معروف به دهقان فداكار كه همه دانش‌آموزان با او در كتاب درسي آشنا شدند، در سن 87 سالگي چشم برهم بست و به ديار معبود شتافت.

گاهي در زندگي يك تصميم درست و عاقلانه مي تواند مسير آدمي را به كل عوض كند و سرنوشت انسان را دگرگون كند دهقان فداكار درسال 1340 در يك شب در مسير ريل‌هاي قطار زماني كه ديد كوه ريزش كرده است و سنگ‌ها در مسير ريل قرار گرفته اند و هر لحظه امكان وقوع حادثه‌اي مي‌رود، هم زمان، صداي سوت قطار را از فاصله‌اي نسبتا دور شنيد.

حال مي توانست بي تفاوت به ريزش كوه و برخورد قطار با آن و وقوع خسارات جاني و مالي به هموطنانش از كنار اين موضوع عبور كند و يا با هراقدامي كه مي‌تواند از باخبر كردن لوكوموتيوران از اين حادثه جان هزاران نفر را نجات دهد.

دهقان فداكار با آتش زدن كت خود و شليك گلوله از تفنگ خود ،مسئول قطار را آگاه كرد و با توقف قطار از بروز حادثه ناگوار جلوگيري كرد .

در اين اتفاق دهقان فداكار مجبور نبود و تكليف انجام اين كار را نداشت. ولي احساس مسئوليت و فداكاري در مقابل همنوعان خود را نيازمند هيچ دستور و بخشنامه اي ندانست و تنها به وظيفه انساني خود عمل كرد.

جا دارد پيام مهم و اثرگذار اين واقعه را به روشني به دانش‌آموزان انتقال بدهيم كه وظيفه انساني و گذشت كردن نيازمند هيچ بخشنامه‌اي در زندگي نيست به طوري كه رعايت آن مي تواند آدمي را بدان جا برساند كه يك نمونه آن براي اين دهقان فداكار اتفاق افتاد كه بعد از 56 سال هابسان يك ابر قهرمان در خاطر مردمان سرزمينش يادش گرامي باقي مانده است.

تصميم درست و عقلاني در مهمترين لحظه‌ها كاريست كه بايد به دانش‌آموزان سرزمينمان آموزش دهيم كه اين امر مي‌تواند مسير و سرنوشت آنان را تغيير دهد .چه بسيار نخبگاني كه با يك تصميم اشتباه زندگي و آينده خود را تباه كردند و نبوغ و استعداد خود را از خود و مردمان كشورشان دريغ كردند.

گرامي باد روح بلند دهقاني كه با فداكاري وگذشت خود به دانش‌آموزان چندين دهه كشورمان درس شجاعت و احساس مسئوليت داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون