جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 خبر 

اتمام مرمت و نصب در اصلي مجموعه جهاني کاخ چهلستون اصفهان

مدير مجموعه جهاني کاخ چهلستون از اتمام مرمت و نصب در اصلي مجموعه جهاني کاخ چهلستون در اصفهان خبر داد.عاصفه بدر مدير مجموعه جهاني کاخ چهلستون افزود: در بزرگ ورودي کاخ چهلستون واقع در خيابان سپاه اصفهان که بيش از يکصد سال پيش در اين مکان نصب شده به دليل آسيب‎هاي فراواني که متحمل شده بود براي مرمت به کارگاه انتقال يافته بود.

او در ادامه افزود: اين در به‌دليل قدمت و استفاده مکرر از آن دچار آسيب‌هاي فراواني به‌لحاظ فرسودگي و شکستگي قطعات فلزي و چوبي شده بود.بدر تأکيد کرد: با توجه به تأمين اعتبار لازم و به‌منظور رفع نواقص و مرمت، اين در قديمي به کارگاه مرمت منتقل شد و مرمتگران پس از آسيب‌شناسي، قطعات فرسوده فلزي و برخي قطعات چوبي را تعويض کردند و سپس سطح چوب لايه‌برداري شد و در نهايت از روغن برزک کرمانشاهي براي محافظت آن استفاده شده است.

در قديمي کاخ چهلستون در ضلع شمالي باغ بزرگ جهان‌نما و همزمان با احداث خيابان سپه (سپاه) در اواخر دوران قاجار و اوايل دوران پهلوي در اين بخش از باغ پس از بدنه‌سازي ضلع شمالي باغ و ايجاد سردري بزرگ در اين بخش از مجموعه جهاني کاخ چهلستون نصب شد.همچنين از ابتداي سال جاري تا کنون 10 طرح مرمتي در مجموعه جهاني کاخ چهلستون جهت مرمت کاخ و همچنين سامان‌دهي باغ جهان نما در اين مجموعه تاريخي در حال اجراست.


تماشاي 300 سال تاريخ در يك كاخ باستاني

در کاخ بلنهايم مي‌توانيد 300 سال تاريخ را تماشا کنيد. اين کاخ در نزديکي وودستاک، در آکسفوردشاير انگلستان قرار گرفته و در اوايل قرن هجدهم به منظور جشن گرفتن پيروزي بر فرانسوي ها در جنگ اسپانيا ساخته شد.اين کاخ در واقع به عنوان يک کادو به دوک اول مارلبورگ، جان چرچيل، يکي از فرمانده هاي ارشد آن جنگ، در تاريخ 13 آگوست سال 1705 اهدا شد.

گردشگران به طرق مختلفي مي توانند از زيبايي هاي اين قصر بازديد کنند. کاخ بلنهايم در سال 1987 جزو فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار گرفت. دليل اين امر هم نوع معماري خاص آن بود.

معماري اين کاخ نمونه بارزي از سبک باروک است که در بريتانيا وجود داشت. ولي معماري اين کاخ تنها نکته برجسته آن نيست. بلنهايم فضاهاي سبز متنوع و زيبايي هم دارد که همگي به اهميت و معروفيت اين مجموعه افزوده اند.

البته شمايل امروزي فضاي سبز اين مجموعه همانند روزهاي نخست ساخت خود نيست.

چراکه با گذر زمان و تغيير سلايق رايج، اقدام به طراحي مجدد و بازسازي فضاهاي سبز کاخ بلنهايم شد. پروژه بازسازي فضاهاي سبز اين کاخ را يکي از مشهورترين طراحان باغ در کشور انگلستان، لانسلوت براون، انجام داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون