جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 اخبـار 

حاجي ازبک ؛ مسجدي در شاهراه اصلي شهر تركيه

مسجد حاجي ازبک در سال 1333 ميلادي يا 734 هجري قمري در ازنيق بيزانسي ساخته شد؛ يعني دو سال پس از آن که سلطان عثماني، اورخان در حدود سال 1360 – 1324 ميلادي يا حدود62- 725 هجري قمري اين شهر را پس محاصره اي طولاني گرفت. کليساي جامع اين شهر، کليساي اياصوفيه که در مرکز شهر قرار داشت، به مسجد جامع تبديل شد. با اين حال حاجي ازبک بناي مذهبي شخصي خود را چند ساختمان آن طرف تر در شاهراه اصلي شرقي- غربي برپا کرد. مسجد حاجي ازبک ترکيه مشتمل است بر اتاق مربع شکلي به ضلع 92/7 متر که با گنبدي نيم کره که بر شکنگاه هشت وجهي قرار دارد، پوشيده است. بناي ياد شده در ابتدا در پهلوي غربي، رواق ورودي داشته است؛ اين رواق داراي طاق گهواره اي بر دو دهانه و نيز طاق متقاطعي بود که دهانه سوم را در جلو در قرار داشت، مي پوشاند. رواق در سال 1959 ميلادي در عمليات تعريض جاده ويران شد و جاي آن را ورودي سرپوشيده آيينه کاري شده اي در قسمت شمال گرفت.

در اين مسجد مناره اي ديده نمي شود. در بناي ياد شده رج هايي از سنگ بادبر به کار رفته که با دو تا چهار رج معمولي آجر جدا شده است. داخل رج سنگ بادبر، هر سنگ به فاصله يک آجر قرار گرفته است. گنبد را با کاشي بدون لعاب پوشانده اند. کاشي ها را به گونه اي شکل داده اند تا سطحي کروي را بپوشاند. اين نوع پوشش ويژگي بناسازي اوليه دوره عثماني است؛ با اين همه در بيشتر موارد به جاي کاشي بام از ورق سرب استفاده شده است. درون بنا با هشت پنجره و سه جا پيکره اي ساده در ديوار جنوبي، که جا پيکره وسط همان محراب است، نسبتا ساده به نظر مي رسد. گنبد بر نواري از سه گوش هاي ترکي، کمربندي که در ساختمان از سطوح شکسته منشوري تشکيل مي شود، قرار دارد. برخي از ويژگي هايي که در اين بنا مشاهده مي شود، مانند تناسب متعادل، اندازه، شکنگاه داراي سه گوش هاي ترکي از ويژگي هاي بناي تاريخي دوره سلجوقي است که در بناهاي قرن 13 ميلادي يا 7 هجري قونيه، مانند مدرسه هاي قره تاي وانيچه به کار رفته است. با اين همه شيوه ساخت يعني کاربرد متناوب رج هاي آجري و سنگ به ويژه بيزانسي است.


«جنگل‌ مديترانه‌اي و گل‌هاي غول‌پيکر» در گالري ايوان

نقاشي‌هاي قاسم محمدي با عنوان"مزرعه رنگين کمان" در گالري ايوان به نمايش درآمد.

گالري ايوان در جديدترين نمايشگاه خود ميزبان نقاشي‌هاي قاسم محمدي است. اين نمايشگاه که "مزرعه رنگين کمان " نام دارد با نمايش نقاشي‌هايي از مناظر شهري افتتاح شد.

قاسم محمدي در اين مجموعه که با اکريليک روي بوم خلق شده است به نمايش مناظري پرداخته که با محيط شهري و زندگي انسان ترکيب شده، اما در نهايت مناظري غير واقعي و خيال‌گونه به وجود آورده است. جنگل‌هاي مديترانه‌اي با گل‌هاي رنگارنگ و بسيار بزرگ، مهمترين عنصر در اين تابلوها هستند که با رنگ‌هاي تند و زنده فضايي پر نشاط و پويا ايجاد مي‌کنند. اما در قسمت بزرگي از اين مناظر و يا گوشه و کنار آنها ساختمان، خودرو يا وسيله‌اي قديمي هم به چشم مي‌آيد که نشاني از حضور انسان در طبيعت و تغييراتي که او در فضا ايجاد کرده، هستند. با وجود اين حضور انسان در اين تصاوير کمرنگ‌تر از ساير عناصر است. آدمها در کوچکترين ابعاد نسبت به ساير اجزاي تابلو حضور دارند و تحت سيطره فضاي طبيعي قرار گرفته‌اند.

گفتني است گالري ايوان سهم خود از فروش آثار اين نمايشگاه را به يک خيريه معتبر اهدا مي‌کند.

نمايشگاه "مزرعه رنگين کمان" تا 24 آذر ماه 1396 در گالري ايوان به آدرس الهيه، خيابان مهديه، خيابان جبهه، کوچه لساني، بن‌بست حميد، شماره 1 برقرار است. علاقه‌مندان مي‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون