جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 با ترس، کنار بياييم  

همه ما گاهي مي‌ترسيم. ممکن است رعد و برق باعث تندتر شدن ضربان قلب‌مان شود. يا شايد دهان‌مان هنگامي که معلم ما را پاي تخته مي‌خواند، خشک شود و يا کف دست‌مان، هنگامي که گزارش کار ارائه مي‌دهيم عرق کند.

نگراني هاي روزمره

همه ما گهگاه مي‌ترسيم. اين موضوع در مورد همه انسان‌ها صدق مي‌کند، مهم نيست که چقدر بزرگ يا شجاع باشيم. ترس مي‌تواند گاهي مواقع مفيد باشد و به ما کمک کند سالم بمانيم. ترس از نزديک شدن به آتشي که مي‌تواند باعث سوختگي شديد شود، در واقع ما را نجات مي‌دهد. ترس از به‌دست آوردن نمرات نامناسب، ممکن‌است ما را به مطالعه بيشتر ترغيب کند. مواقع حساس زندگي، در بهبود تعاملات‌مان کمک مي‌کند. برخي مردم حتي از ترسيدن لذت مي‌برند به همين دليل دوست دارند فيلم‌هاي ترسناک تماشا کنند.

وقتي ميترسيم، چه اتفاقي ميافتد؟

چرا در هنگام ترس، ضربان قلب و تنفس تندتر مي‌شود؟ واکنش بدن به ترسيدن، واکنش «جنگ يا گريز» ناميده مي‌شود که از زمان به‌وجود آمدن انسان، ما داراي آن هستيم. تصور کنيد که انسان اوليه غارنشيني هستيد که حدود صد هزار سال پيش زندگي مي‌کنيد. و در اين حال با يک ببر گرسنه مواجه مي‌شويد، در اينجا شما دو گزينه داريد: از اين شرايط فرار کنيد يا اين که چوبدستي خود را برداريد و با ببر بجنگيد. نتيجه نهايي حالت دوم (خورده شدن توسط ببر) به نظر نمي‌رسد گزينه مناسبي باشد! بدن ما براي مبارزه يا فرار چندين کار را به شکل خودکار انجام مي‌دهد، ما براي واکنش يا فراري سريع آماده مي‌شويم.

ضربان قلب‌مان افزايش مي‌يابد تا خون بيشتري به عضلات و مغز منتقل شود. ريه‌ها براي تامين اکسيژن بيشتر، به سرعت هواي بيشتري جذب مي‌کنند. حدقه چشم‌ها گشاد مي‌شود تا بهتر بتوانيم ببينيم.فعاليت سيستم گوارشي و کليه‌ها براي دقايقي کاهش مي‌يابد تا بتوانيم به روي چيزهاي مهم‌تري تمرکزکنيم.

اضطراب چيست؟

بدن ما معمولا هنگامي به شرايط مبارزه يا فرار مي‌رسد که چيزي براي ترسيدن وجود داشته‌باشد. با اين وجود، گاهي اوقات به نظر مي‌رسد چيزي براي ترسيدن وجود ندارد ولي ما مي‌ترسيم. هنگامي که احساس ترس مي‌کنيم ولي دليل روشني براي اين ترس نداريم، مضطرب شده‌ايم. همراه با اضطراب احساسات ديگري مانند؛ تنگي قفسه سينه، شکم درد، سرگيجه و يا احساس اين که چيزي وحشناک در شرف وقوع است، مي‌آيد. اين احساسات مي‌تواند بسيار ناراحت کننده باشند. گاهي هم اضطراب مي‌تواند همراه با انجام دادن کارهايي مانند يادگيري يا خوابيدن تداخل يابد.

چرا مردم مضطرب مي‌شوند؟

اضطراب مي‌تواند در خانواده جريان داشته‌باشد يا فرد ممکن‌است از اين‌که اتفاقي برايش افتاده، مانند تصادف با اتومبيل، و پس از آن همواره از اين موضوع، مضطرب شود. برخي از بيماري‌ها مي‌تواند باعث اضطراب افراد شوند گاهي عدم تعادل مواد شيميايي موجود در سلول هاي عصبي مغز ما بر عواطف و اعمال ما تاثير مي‌گذارد. يکي از اين مواد شيميايي؛ هورمون سروتين است که کمک مي‌کند تا اطلاعات از يک سلول عصبي در مغز به سلولي ديگر انتقال داده شود. براي برخي از افراد مبتلا به اضطراب، اين سيستم شيميايي مغزي به نظر مي‌رسد که به صورت مناسب و درست کار نمي‌کند. برخي از دانشمندان بر اين باورند که يک بخش ويژه از مغز به روي حالت مبارزه يا فرار کنترل دارد. با وجود اضطراب، اين حالت مبارزه يا فرار هميشه در موقعيت روشن کار مي‌کند (در حالي که بايد در بيشتر مواقع خاموش باشد) به‌ويژه در زماني که خطري وجود ندارد. اين موضوع باعث مي‌شود که تمرکز به‌روي موضوعات روزمره مشکل شود.

درمان اضطراب

اضطراب مي‌تواند با موفقيت درمان شود. با صحبت کردن با عزيزان؛ در مورد زمان‌هايي که نبايد بترسيم ولي ترس بيش از حد داريم يا اگر اضطراب زيادي احساس مي‌کنيم که مانعي براي انجام کارهايي که نياز داريم و بايد انجام شوند، است. در موارد شديد؛ بهتر است به پزشک و درمانگر متخصص مراجعه کنيم تا راهي براي آرام‌سازي شما با تمرينات ويژه، فعاليت ها يا دارو و يا ترکيبي از اين ها براي ما بيابد.البته اگر با يک ببر گرسنه درنده مواجه شديم، تنها چيزي که بايد انجام دهيم فرار است!

منبع:kidshealth


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون