جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 پان؛ ايزد چوپانان  

عنوان:خداي شبانان /جنسيت:مذکر

پدر: هرمس /مادر:پنلوپه

وابستگان:ساتير، مايندادس

پان ، در اسطوره‌هاي يونان، خداي چوپانان، گله‌ها و حيات وحش، طبيعت، کوه‌ها و همدم نيمف‌ها به شمار مي‌رفت، و در آرکاديا بسيار محبوبيت داشت.در يونان باستان او را به صورت ايزدي که نيمي انسان و نيمي حيوان بود، تصوير مي‌کردند.

نيمه‌ي فوقاني بدن پان شبيه انسان و پايين تنه‌ي او با پاهاي لاغر و نيرومند و داراي سم، همانند بز است. بدن و چهره‌ي او پوشيده از موست و روي پيشاني او دو شاخ قرار دارد.

اوقات خود را به شادي و رقص و آواز مي‌گذراند. ني را از ابداعات او مي‌دانند .شکل ظاهري پان به مانند مردي داراي شاخ، پاها و دمي شبيه به بز، انبوهي از ريش، بيني پهن و کوتاه و گوش‌هايي نوک تيز به تصوير کشيده مي‌شد. او اغلب در کنار ايزدان روستايي يکي از همراهان ديونيسوس به شمار مي‌رفت.

او به شکل بزي در جنگل‌ها و کوه‌ها، حوري‌ها را دنبال مي‌کرد.در جنگ بزرگ ميان خدايان و تايتان‌ها، زماني که تايتان‌ها در حال پيروز شدن بودند، پان فرياد جنگي سر داد که باعث ترس در تايتان‌ها شد و عده‌اي از آن‌ها را فراري داد، به همين دليل است که کلمه «panic» به معني ترس ريشه از نام او دارد. او هم‌چنين ايزد باروري و تمايلات نفساني است. پان مورد پسند ديگر ايزدان يوناني نبود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون