جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4052- تاریخ : 1396/08/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 اخبار 

کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ايوان عالي‌قاپو از زير گردوغبار

مدير پايگاه ثبت جهاني ميدان امام (ره) گفت: «تزيينات ستون‌نگاره‌هاي منحصربه‌فرد ستون‌هاي ايوان عالي‌قاپو از زير گردوغبار چندصدساله کشف شد.»

فريبا خطابخش مدير پايگاه ثبت جهاني ميدان امام (ره) با اعلام اين خبر افزود: «با کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ستون‌هاي ايوان عالي‌قاپو حفاظت و تثبيت لايه‌هاي باقي‌مانده تزئينات در دستور کار قرار گرفت.»

او افزود: «کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ايوان عالي‌ قاپو توسط گروه تحقيق و پژوهش پايگاه ميدان امام (ره) انجام شده است.»

ايوان عالي‌قاپو داراي 18 ستون است که در چند سال گذشته مرمت و استحکام‌بخشي شد.

کاخ عالي‌قاپو يکي از مهم‌ترين بناها و معماري‌هاي نفيس اصفهان است، اين کاخ در واقع ورودي دولتخانه صفوي بوده است که در ضلع غربي ميدان نقش جهان و روبه‌روي مسجد شيخ‌لطف‌الله واقع شده است. ارتفاع آن 48 متر است و 6 طبقه دارد که با راه‌پله‌هاي مارپيچ مي‌توان به آن‌ها رسيد.

يکي از دلايلي که باعث شده عمارت باشکوه عالي‌قاپو در زمره آثار نفيس عصر صفوي قرار گيرد، آثار رضا عباسي مينياتوريست معروف عصر صفوي است.

همچنين تنگ‌بري‌هاي بسيار زيبا و نفيس آخرين طبقه کاخ عالي‌قاپو است که به آن «اتاق موسيقي» يا «اتاق صوت» نيز مي‌گويند.

کاخ موزه عالي‌قاپو 15 دي 1310 به شماره 104 به ثبت ملي رسيد. اين عمارت که در مجموعه ميدان امام اصفهان قرار دارد به همراه مجموعه ميدان امام در ارديبهشت 1358 به شماره 115 به ‌عنوان ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت جهاني رسيد.


بهشتي براي علاقه مندان به کتاب ‏در چين

تصور بسياري از مردم از کتابخانه جايي پر گرد و خاک و قديمي با يک طراحي ساده و کلاسيک است. اما اين شرکت معماري دانمارکي به خوبي توانسته اين ديدگاه را در کشور چين تغيير دهيد.

کتابخانه عمومي تيانجين بينهاي (Tianjin Binhai Public Library ) ، در شهر تيانجين چين ، توسط شرکت دانمارکي MVRD طراحي شده است که ساخت آن سه سال طول کشيده است.

اين کتابخانه که به منظور ايجاد يک مجتمع فرهنگي در شهر تيانجين ساخته شده است پنج طبقه دارد و طوري طراحي شده که شبيه چشم انسان باشد. قفسه هاي کتابها در دل ديوار و به صورت پلکاني ساخته شده اند و مي توان از فضاي اطراف آنها براي نشستن و مطالعه کردن استفاده کرد.

در اين کتابخانه 1.2 ميليون کتاب براي مطالعه وجود دارد که اين مکان را بهشت علاقه مندان به کتاب مي سازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي