جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 انتقاد از تئوري‌گرايي در حوزه ادبيات  

به گزارش ايسنا، مراسم گراميداشت ضياء موحد شاعر در برنامه عصر کتاب برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم علي‌اصغر محمدخاني در سخناني به آشنايي 30 ساله خود با ضياء موحد اشاره کرد و ضياء موحد را يکي از ياوران کتاب، نشر، فرهنگ و انديشه دانست.

معاون فرهنگي شهر کتاب ضياء موحد را يکي از افراد مکتب دقت خواند و اظهار کرد: موحد در حوزه فلسفه، ادبيات و منطق و همچنين در حوزه نقل با کسي رودربايستي ندارد. او در مسائل علمي نظراتشان را خيلي دقيق بيان مي‌کند.

او گفت: نام ضياء موحد به خاطر تک‌نگاري‌هايش درباره سعدي با اين حوزه گره خورده است.

او افزود: قبل از انقلاب کساني مثل نجف دريابندري و جلال آل‌احمد را داشتيم که نسبت به مسائل شامه تيزي داشتند. آنها بايد از چيزي خوششان مي‌آمد يا بدشان مي‌آمد تا درباره آن حرف بزنند. اين نسل تئوري‌هاي دانشگاهي را نمي‌شناختند ولي اگر چيزي مي‌شناختند چند برابر از آن استفاده مي‌کردند. اما امروز عده زيادي داريم که مجهز به سلاح‌هاي نظري هستند ولي نمي‌دانند آن را کجا و چگونه به کار ببرند. ضياء موحد در ايران يکي از نمونه‌هاي نادري است که از آن مقدار پايه نظري که دارد بهترين و بيشترين استفاده را مي‌کند. ما در کتاب سعدي او اين خصوصيت را مي‌بينيم. او در اين کتاب بدون اينکه بخواهد نظريات و اسم‌هاي گنده را به رخ بکشد، از يک لايه نظريه در پس حرف‌هايش استفاده مي‌کند. اما امروز متاسفانه مي‌بينيم در جامعه چنين رويکردي وجود ندارد. انگار آدم‌ها خودشان نيستند بلکه حامل چيزهاي ديگري هستند.

معصومي همداني گفت: کتاب‌هاي موحد گفت‌وگويي است عملي با سنت. او در کتاب‌هايش نمونه‌اي از خلوص شعري گذشته را سراغ کرده است و انگار مي‌خواهد به همان نوع سخن بگويد ولي آن را در حد سعدي دنبال نمي‌کند بلکه نظر به ژرف‌ساخت مي‌کند.

در ادامه مراسم اميد طبيب‌زاده شجاعت ضياء موحد را غبطه‌برانگيز دانست و گفت: نقد دکتر موحد به آل‌احمد، غزل سايه، نظريات شفيعي کدکني و شعر فروغ در جامعه محافظه‌کارانه ما کار ساده‌اي نيست. با اين حال دکتر موحد معتقد است، اگر بنا باشد تعريفي از روشنفکر داشته باشيم بايد مساله انتقاد را جا بيندازيم.

اين استاد ادبيات سپس با انتقاد از کارهاي پژوهشي دانشگاهيان در حوزه ادبيات اظهار کرد: خيلي از مقالات علمي در حوزه ادبيات قابل فهم نيستند و چون قابل فهم نيستند چاپ مي‌شوند. بسياري از اين مقالات هيچ تفاوتي با مقالات فيزيک و شيمي ندارند. اين مقالات تاثيري هم در رشد فرهنگي و هنري ما ندارند.

در ادامه علي موسوي گرمارودي قصيده‌اي که 35 سال پيش براي سعدي نوشته بود را خواند.

اين شاعر همچنين گفت: تنها کتابي که من چندين بار آن را خوانده‌ام کتاب سعدي دکتر موحد است. اين کتاب يکي از بهترين تک‌نگاري‌هايي است که در مورد سعدي نوشته شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون