جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 خبر 

بازديد از سفير افغانستان از نمايشگاه نيمروز در نياوران

سفير افغانستان در ايران، دکتر نصيراحمد نور با حضور در فرهنگسراي نياوران از برگزارکنندگان نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان"نيمروز" تشکر و قدرداني کرد ."دکتر نصيراحمد نور" که در راس هيئتي به منظور بازديد از نمايشگاه هنرمندان افغانستاني به نياوران آمده بود با مشايعت سيد عباس سجادي مدير عامل بنياد آفرينش هاي هنري نياوران و مريم کوهستاني از نزديک آثار نمايشگاه را مورد بررسي قرار داد و لحظاتي را نيز با هموطنانش به گفتگو نشست .

گفتني است تا کنون شخصيت هاي برجسته بسياري از نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان"نيمروز" بازديد
کرده اند که از ميان آنها مي توان به محمد جواد ظريف (وزير امور خارجه) ، علي مراد خاني (معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) ،مجيد ملانوروزي (مدير کل مرکز هنر هاي تجسمي) ، دکتر مهنام (معاون امور اجتماعي يونسکو)، نگار گرامي (نماينده برنامه جهاني غذا در ايران)، علي بابا اورنگ (هنرمند افغانستان) ، پروين نوبهار (نماينده کانون حمايت از کودکان کار) ،الياس علوي (نقاش هنرمند و شاعر افغانستاني) ، سيوانکا داناپالا (رييس کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان ايران)،دکتر محمد رضا مجيدي (دبير کل مجمع مجالس آسيايي)و ... اشاره کرد .

گفتني است نخستين نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان «نيمروز» از 12 تا 26 آبان در گالري شماره 1 فرهنگسراي نياوران برپاست.


بررسي نسخه هاي خطي و سفرنامه هاي دوره قاجار

نسخه هاي خطي و سفرنامه هاي دوره قاجار به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني 23 آبان در کاخ گلستان بررسي شد.مسعود نصرتي مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان گفت: در گذشته نسخه نويسان و خوشنويسان مهمترين دليل در انتقال فرهنگ از دوره اي به دوره ديگر بودند، مراکزي مانند مساجد، مدارس، نظاميه ها، رصدخانه ها و ساير مراکز علمي به نسخه نويسي مي پرداختند. در کشور ما اين آثار در دوره هاي مختلف تاريخي مورد تهاجم بي رحمانه قرار گرفته است که مي توان به کتابخانه بزرگ ري اشاره کرد که توسط سلطان محمود غزنوي به آتش کشيده شد، همچنين حمله مغول ها علاوه بر کشتار و ويراني باعث شد تا مراکز علمي و ادبي و بخشي از فرهنگ و ميراث مکتوب کشورمان از بين برود.

وي افزود: در دوره مظفرالدين شاه نيز رئيس کتابخانه سلطنتي، کتاب هاي خطي نفيس، تابلوهاي نقاشي و... را تاراج کرده و به بهايي ارزان به بيگانگان فروخته است. البته خاطرات ناصرالدين شاه با خط خودش ميراثي است که از اين دستبردها مصون مانده و توسط فاطمه قاضي ها در 9 جلد کتاب تدوين شده است، همچنين توسط اين مؤلف 5 جلد کتاب نيز با موضوع سفرنامه اين پادشاه قاجاري به رشته تحرير درآمده است.مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان بيان کرد: نشستي با حضور نويسنده اين کتاب ها با موضوع معرفي نسخه هاي خطي دوره هاي مختلف به ويژه دوره قاجار از ساعت 11 تا 13 در اين مجموعه ميراث جهاني برگزار شد. همچنين در ادامه اين نشست محمدرضا سحاب درباره نقشه هاي کهن تهران در زمان قاجار سخنراني کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون