جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 كيميا اسبقي پور:
 مي خواهم به يک الگو تبديل شوم 

تنيسور جوان کشورمان گفت: يکي از اهدافم در تنيس تبديل شدن به الگويي براي ساير تنيسورها است. ‌کيميا اسبقي پور نفر اول رنکينگ زير 18 سال دختران و ساکن استان البرز است. کيميا به تنيسورهاي نوجوان توصيه مي کند هيچ‌گاه از تمرين دست نکشند.همچنين او دوست دارد خودش در تنيس به الگويي براي ديگران تبديل شود. او در گفت و گويي با سايت فدراسيون، توضيحاتي را درباره فعاليتش در اين رشته داده است:

* چطور از بسکتبال به تنيس رسيدي؟

- تا 11 سالگي در رشته بسکتبال فعاليت مي کردم اما بيشتر به دنبال يک ورزش انفرادي بودم . پدر و مادرم در آن زمان تنيس را شروع کرده بودند و من هم تفريحي آغاز کردم. سه سال تفريحي به تنيس ادامه دادم و به اين رشته علاقمند شدم . حالا حدود دو سال است که تنيس را حرفه اي دنبال مي کنم.

* چرا دنبال ورزش انفرادي بودي؟

- به اين دليل که مي خواستم نتايج کارم را شخصا ببينم. بسکتبال ورزش خوبي بود، اما گاهي در يک تيم بعضي بازيکنان بيشتر تلاش مي کنند و برخي ها کمتر. همين باعث مي شود که گاهي بعضي بازيکنان، سختي بيشتري بکشند و کل تيم از نتيجه آن سود ببرند.

*با اين اوصاف مي‌توان مهمترين ويژگي ات را سخت کوشي دانست؟

-شايد. من تمرين کردن را دوست دارم و به شدت تمرين مي کنم و اين شايد به سخت کوشي مرتبط باشد.

*تا به حال چه مقام هايي در تنيس کسب کردي؟

-2 دوره نفر نخست قهرماني زير 18 سال ايران شدم. يک بار در ليگ برتر سوم و بار ديگر در جام حذفي مقام سوم را به دست آوردم و در مسابقات جام رمضان مقام هاي اول و دوم داشتم. در مسابقات بين المللي جوانان ( ITF ) هم تا جاي ممکن پيش رفتم.

*به تيم ملي هم دعوت شده اي؟

- يک بار قبلا دعوت شده بودم که به دلايلي انصراف دادم و اين بار هم به اردوي انتخابي دعوت شده ام .

*برنامه تمريني ات چطور است؟

-از صبح تا شب تمرين مي‌کنم. البته فقط تمرينات تنيس نيست، بلکه تمرينات يوگا ، بدنسازي و .. هم دارم.

*در حال تحصيل هستي؟

- دو سال در خانه درس خواندم و پارسال بايد کنکور مي دادم که شرکت نکردم. دوست دارم خارج از ايران به طور اختصاصي در رشته تنيس تحصيل کنم. برخي کشورها اين شرايط را دارند. البته بايد مقام هاي بيشتري در تنيس بياورم که امکان بورسيه شدن برايم فراهم شود.

* هدف نهايي خود در تنيس را چه مي داني؟

- فعلا پله پله پيش مي روم. هدف نهايي همه گرند اسلم است؛ اما فعلا رقابتم در ITF تمام شده است. پس از اين به دنبال فيوچرز و مسابقات آينده هستم.

*الگويي هم در تنيس داري؟

- بيشتر دلم مي خواهد خودم الگوي بقيه باشم.

* اگر به عنوان الگويي براي تنيسورهاي کم سن و سال مطرح شوي، به آنها چه توصيه اي داري؟

-اينکه هيچ‌وقت از تمرين دست نکشند و سخت تمرين کنند.

* پيش از اين کسي به تو اين توصيه را داشته است؟

- اين روحيه را از کودکي هم داشتم؛ اما صد در صد مربي ام تاثيرگذار بود که هميشه مي گفت: تمرين، تدريج و تکرار معجزه مي کند.

* آيا با کمبود و سختي هم مواجه شده اي؟

-به هر حال امکانات خيلي کم است. تنيس ورزشي وابسته به شخص است و از فدراسيون نمي توان انتظار زيادي داشت. اين در همه دنيا هم طبيعي است که انتظاري از فدراسيون نمي رود. يکي از مشکلات اين است که امکانات در مجموع براي دخترها به خصوص از نظر زمين تمريني کمتراست.

* تعداد تنيسورهاي دختر در مجموع کمتر نيست؟

- تعداد بازيکن ها آنقدر هم کم نيست؛ اما مي توان گفت که تعداد مسابقات کم است. هر چند حالا وضعيت خيلي بهتر از گذشته شده و اگر مسابقات بزرگ بيشتر شوند، بهتر هم مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون