جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 ايستگاه 

"لبخند با يک مغز اضافه"منتشر مي شود

به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، يعقوبي در توصيف «لبخند با مغز اضافه» اين اثر را تأليف يک استاد دانشگاه به نام دکتر دانيل کلاين، که در رشته فلسفه و زبان‌شناسي دکترا دارد، دانست و گفت: در ترجمه اين اثر متوجه شدم جاي يک سري مفاهيم در اين کتاب خالي است، بنابراين، از منابع ديگر و همچنين قدري از نظريات شخصي خودم به اين اثر منتقل کردم. مي‌توان گفت هفتاد درصد کتاب ترجمه و سي درصد آن تأليف است.

اين پژوهشگر طنز همچنين هدف خود از ترجمه اين اثر را اين گونه توضيح داد: «به نظر من در اين حوزه تا به حال کار نشده است. مي‌خواستم به خواننده بگويم که کوچک‌ترين مطالب مي‌تواند عميق‌ترين مفاهيم را داشته باشد. جاي اين کتاب بالاخص در حوزه پژوهش طنز خالي بود.» وي در ادامه گفتگو گفت: «به نظر من طنز ادبيات کلاسيک ما قوي‌تر از طنز ادبيات معاصر ماست. کارهاي عبيد زاکاني را ملاحظه کنيد.

«اخلاق‌الاشراف» دقيقاً برابري مي‌کند با آثار طنز ادبيات غرب. ادبيات امروز امريکا عموماً با رگه‌هاي طنز همراه است. در ايران بيشتر نويسندگان به کميک ‌نويسي علاقه‌ دارند. چندي پيش يکي از نويسندگان در سراي اهل قلم کارکرد طنز را خنداندن مردم توصيف کرده بود. اين مثل آن است که بگوييم کارکرد اصل تراژدي گرياندن مردم است. يا اينکه بگويم تراژدي فيلم هندي «سنگام» از «هملت» شکسپير قوي‌تر است. چون بيشتر مردم را به گريه مي‌اندازد.

او ادامه داد: طنز امکان دارد باعث خنده بشود يا نشود. طنز سياه هم داريم؛ که در آثار کافکا مشهود است. در اين نوع طنز شما نمي‌خنديد. اما امکان دارد بر اساس خوانش اين نوع آثار لبخندي بر لبان آدمي جاري شود. تفاوتي بايد قائل شد بين فکاهي و طنز. به نظر من رويکردي که صرفاً براي خنده است در رده فکاهي و رويکردي که شخص را مجبور به تأمل مي‌کند در رديف طنز قرار مي‌گيرد.

يعقوبي درباره انتخاب نام کتابش نيز گفت: اين نام به‌گونه‌اي تداعي‌کننده فکر کردن و تبسم ذهني است. من به طنز به اين چشم نگاه مي‌کنم که طنز بايد بتواند باعث تبسم ذهن و تبسم روح شود. لبخندي که پشت آن تفکر نباشد مي‌تواند با يک قلقلک نيز به وجود بيايد.وي همچنين در خصوص ورود طنز به دنياي سياست تصريح کرد: طنزپرداز بايد خود قدرت را، که باعث فساد مي‌شود، نقد کند. طنزنويس‌هاي غربي براي چه موفق‌ترند؟ براي اينکه مفاهيم کلي را نقد مي‌کنند. زماني، به قول زرويي، موج‌سواري در طنز شکل گرفت؛ مثلاً عامه مردم از يک شخصيت بدشان مي‌آمد و طنز‌نويس سراغ آن فرد مي‌رفت. اين در قضيه در فضاي مجازي بسيار مبتلابه است. اين باعث مي‌شود خرد لازم شکل نگيرد. در واقع طنز‌نويس به جاي اينکه سواد مخاطب را ارتقا دهد سواد خودش را در سطح مخاطب قرار مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون