جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 نسيم عرب اميري:
 طنزپرداز بايد نسبت به اتفاقات پيرامون خود متعهد باشد 

به گزارش مهر، نسيم عرب‌اميري شاعر و روزنامه‌نگار، با بيان اين که طنز به عنوان يکي از گونه‌هاي شوخ طبعي است که قصد انتقاد و اصلاح دارد؛ اظهار کرد: اين مي‌تواند رسالت طنز باشد که مسائل اجتماعي و اتفاقاتي که پيش مي‌آيد را به گونه‌اي بيان کند که تلنگري رخ دهد و ذهن‌ها را نسبت به مسائل و موضوعات اجتماعي پيرامون بيدار کند.

وي ادامه داد: طنز هميشه بايد حرفي براي گفتن داشته باشد و چه بهتر که درباره موضوعات مهم و اساسي سخن بگويد. خليج فارس دغدغه ملي است و هيچ کدام از مردم کشورمان نسبت به صحبتي که آقاي ترامپ کردند، خنثي نبودند و با هر گونه گرايشي و حتي کسي که هيچ گونه قيدي نداشت نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد.

عرب‌اميري خاطرنشان کرد: خليج فارس دغدغه ملي است و همه مردم ايران اين دغدغه را دارند. کاري که ترامپ انجام داد به گونه‌اي تحريف تاريخ بود و اين جاست که طنز مي‌تواند واکنش نشان دهد و به نوعي تلنگر بزند و ناراحتي مخاطبان را ابراز کند و از زبان مردم ايران سخن بگويد. در همان زمان هم مردم در توييتر آقاي ترامپ واکنش‌هاي بسياري داشتند و برخي از اين واکنش‌ها نيز با زبان طنز بيان شده بود.

اين شاعر و روزنامه‌نگار طنزپرداز با بيان اين که هنرمندان و طنزپردازان فارغ از توليدات هنري خود، مي‌توانند نسبت به مسائل اجتماعي، سياسي و حتي فرهنگي جامعه واکنش نشان دهند، گفت: بسياري از هنرمندان در شبکه هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي در برابر وقايع مختلف واکنش نشان مي دهند. البته مردم عادي هم نسبت به موضوع خليج فارس واکنش هاي بسياري داشتند.

وي تصريح کرد: حوزه هنري مسابقه طنز و کاريکاتور با موضوع «خليج فارس» را برگزار مي‌کند و همين حرکت‌ها باعث مي‌شود که هنرمندان و طنزنويسان مشارکت بيشتري داشته باشند و به توليد اثر بپردازند. در شعرهاي طنز نيز مي‌توان به خوبي به اين موضوعات پرداخت.

عرب‌اميري با تاکيد بر اين که هنر، تعهد مي‌آورد؛ عنوان کرد: خيلي به ديدگاه‌هايي مانند هنر براي هنر اعتقاد ندارم. هنرمند بايد به اتفاقات پيرامون خود، مسائل سياسي و ... متعهد باشد و واکنش نشان دهد.

وي اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامي اشاره کرده بودند که مي‌توان دشمنان را هجو کرد و نکته با ارزشي است و اين سخن ايشان نشان مي‌دهد که مي شود به طنز بيش از پيش پرداخت. پيشنهاد مي‌کنم رسانه ملي بيشتر به طنز بها دهد و طنز را از حالت خنثي در بياورد. خيلي وقت است که برنامه تاثيرگذار نمي‌بينيم و طنزها خنثي شده‌اند. بايد کمي دايره خط قرمزها باز شود و طنزنويسان هم بيشتر به مسائل سياسي و اجتماعي توجه نشان دهند. متاسفانه هنوز هم طنزهايمان حول موضوعاتي مانند ازدواج مي‌گردد و به موضوعات جديدتر پرداخته نمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون