جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 آتنا ؛الهه جنگاوري يونان باستان 

عنوان: Athéna /الهه خرد، استراتژي جنگ، زيبايي، ادبيات، کشاورزي و صنايع دستي جنسيت:مؤنث /پدر:زئوس /مادر:متيس

تولد:از سر پدرش /مرگ: ناميرا

ويژگي‌ها:او باهوش ترين و قدرتمندترين ايزد المپ پس از زئوس بود.آتنا در اسطوره‌هاي يونان، الهه نگهبان شهر آتن بود و نام آتن را به افتخار او اين چنين ناميدند. او ايزدبانوي عقل و خرد، راهبرد جنگ، هنر و ادبيات، عدالت، کشاورزي و صنايع دستي بود. علاوه بر اين، وي يکي از الهه‌ها و دختر زئوس بود.هنگامي که متيس آتنا را باردار بود، پيشگويي به زئوس گفت که فرزند متيس اگر دختر باشد، از نظر عقل و خرد و قدرت همتاي زئوس و اگر پسر باشد، آن چنان قدرتي دارد که جاي پدر را خواهد گرفت.

زئوس از ترس به حقيقت پيوستن پيشگويي با حيله، متيس را به حشره تبديل کرد و او را خورد. اندکي پس از خوردن متيس، زئوس به سردرد وحشتناکي دچار شد.

سرانجام پس از نه روز زئوس از هفائستوس خواست تا به نحوي سردردش را متوقف کند. هفائستوس با تبر به سر زئوس زد و از سر شکافته زئوس، آتنا با زره کامل رزمي و نيزه بيرون آمد و چنان فريادي از پيروزي کشيد که صدايش در آسمان و زمين شنيده شد و همه ايزدان و ايزدبانوان از تولد آتنا شگفت زده و هراسان شدند.

با وجود اين که آتنا از نظر عقل و خرد با زئوس برابر بود، اما هرگز نخواست بر او برتري يابد. آتنا براي تربيت و رام کردن اسب، افسار را اختراع کرد. از ديگر سازه‌هاي او مي‌توان به دوک نخ‌ريسي، چنگ، ديگ، شن‌کش، گاوآهن، کشتي و ارابه اشاره کرد. درخت مورد علاقه او زيتون و پرنده او جغد (به علامت خرد) بوده‌است. روميان نيز اين ايزدبانو را مي‌پرستيدند و او را مينروا مي‌خواندند.

منبع: wikipedia


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون