جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4030- تاریخ : 1396/07/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

اسرار «تاج محل» فاش شد

"تاج محل" را مي توان اگر نه زيباترين سازه ي دنيا اما يکي از زيباترين ها دانست. در سال 1631 پادشاه کشور هند به نام شاه جهان تصميم گرفت تا در يادبود همسر فوت شده اش ممتاز محل، بنايي را بسازد که در خور او باشد و چنين شد که تاج محل ساخته شد. اين بناي پرشکوه در شهر آگراي هند قرار دارد و اصلي ترين دليل خريد تور هند و سفر به اين کشور رنگارنگ براي خيلي از افراد است. تاج محل در نزديکي رود يامونا و در يک باغ وسيع و زيباي مغولي قرار دارد که وسعت اين باغ 70 هکتار است. مي خواهيم اسراري از تاج محل را به شما بگوييم اسراري که مثل يک راز سر به مهر بوده اند و مطمئنا دانستن آن ها هم شوکه تان مي کند و هم متعجب.

جداي از ارزش تاريخي آن، تاج محل را مي توان يکي از مشهورترين سازه هاي جهان دانست به طوري که شايد به ندرت کسي را بتوانيد پيدا کنيد که عکس آن را ببينيد اما نداند کجاست. جداي از نماي بيروني اين بنا، نما و معماري داخلي آن داستان خودش از جهان را فاش مي کند. آنقدر با جزييات به داخل اين بنا پرداخته شده که هر چشمي را به خود خيره مي کند و همين موضوع باعث شده تا حتي ساعت ها و ساعت ها ديدن آن کم باشد.جزيياتي که در ديوار سقف آن به کار رفته واقعا غير قابل توصيف است.

در اين نوشتار مي خواهيم تعدادي از گفته هاي مخالف را بيان کنيم؛ گفته هايي که بعد پنهان ديگري از تاج محل را معرفي مي کنند که مطمئنا شوکه تان خواهد کرد.

تاج محل قلعه اي است که توسط راج پوت هاي آگرا ساخته شده است. بعد از اينکه جنگي بين شاه جهان و ارج پوت ها درگرفت و شاه جهان در آن پيروز شد، اين سازه توسط او فتح شد. اين يکي از آن اسراري است که به عنوان تئوري مطرح شده است اما هنوز سندي که نشان دهنده ي معتبر بودن آن باشد وجود ندارد و به خصوص مردم هند و مقامات آن اصلا دوست ندارند اين تئوري را باور کنند.

يکي ديگر از اسراري که در مورد اين بناي مرمري وجود دارد اين است که تاج محل هم مثل هر قلعه ي تاريخي ديگر، راهروها و اتاق هاي مخفي زيادي دارد که تا حالا از چشم ها پنهان مانده است و کسي نتوانسته آن ها را کشف کند. اتاق هاي زيادي در اين قلعه يا مقبره وجود دارد که احتمالا تا زمان شاه جهان همچنان مخفي و بسته نگه داشته شده بودند و طبق گفته هاي اين محققان، اسنادي در اين اتاق ها وجود داشته که نشان مي داده تاج محل توسط شاه جهان ساخته نشده بوده است. به هر حال چيزي که مشخص است اين است که امروزه خبري از اين اسناد نيست.

در هر صورت چه اين اسناد و اسرار واقعا درست باشند و چه نه چيزي که مشخص است اين است که تاج محل به سمبلي از کشور هند تبديل شده است و باشکوه ترين بناي اين کشور محسوب مي شود. اگر دوست داريد تا در زندگي تان تجربه اي داشته باشيد که در لحظه لحظه ي زندگي تان در خاطرتان بماند و هيچ وقت فراموشتان نشود ديدن تاج محل واجب است!

يکي از شگفتي هاي بنا اين است که در ساعت هاي مختلف روز رنگ هاي مختلفي پيدا مي کند به طوري که در هر زمان از روز رنگ آن با زمان ديگر فرق دارد. گفته مي شود که ساخت اين بنا 20 هزار کارگر و هزاران فيل را به کار گرفته است وهزينه هنگفتي معادل 32 ميليون روپيه آن زمان داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون