جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4022- تاریخ : 1396/07/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 ميز خبر 

وقتي لباس تيم ملي فروخته مي‌شود

تير بنداز و 16 ميليون هم بده!

تيتر خبري که حدود يک هفته پيش در محافل ورزشي سر و صدا برپا کرد اين بود:« دريافت 16 ميليون تومان از کمانداران براي اعزام به مسابقات جهاني!». خود تيتر به اندازه کافي براي جذب مخاطب اين رشته يا حتي افراد پيگير مسايل روز ورزش کفايت مي کرد. اينکه فدراسيوني با رديف بودجه مشخص و دارنده کمانداراني که در سطح جهان شناخته شده هستند (حتي مدال طلاي المپيک هم دارند)، 16 ميليون تومان نداشته تا يکي دو کماندار شانس مدالش را به رقابت هاي جهاني اعزام کند؟ اين اتفاق چه معنايي مي تواند داشته باشد؟

البته اتفاقي که در هفته اول مهر ماه رخ داد، نمونه هاي دم دستي ديگري هم ظرف ماه هاي اخير داشته که يکي از آنها موضوع اعزام تيم هاي رده هاي سني نوجوانان و جوانان به اردوي آماده سازي کره جنوبي در اوايل تابستان بود. آن زمان که فدراسيون اعزام ملي پوشان را منوط به پرداخت 4 هزار دلار از سوي خانواده هايشان کرد! گرچه رييس فدراسيون اين موضوع را تکذيب و برپايي اردوي کره جنوبي را خارج از برنامه هاي فدراسيون برشمرد و گفت وقتي اردويي نيست چرا بايد از کسي پول طلب مي کرديم.

اما بحث داغ اين روزها موضوع چگونگي اعزام ملي پوشان تيروکمان کامپوند به مسابقات جهاني نوجوانان و جوانان آرژانتين است. اينکه فدراسيون تشخيص داد تنها کمانداران ريکرو بخت کسب مدال و سهميه براي المپيک نوجوانان و جوانان مي توانند راهي مسابقات شوند!

اگرچه در اين موضوع فني مناقشه اي نمي کنيم و موضوع را به فرصتي ديگر موکول مي کنيم، اما فاجعه زماني روي مي دهد که پيراهن ملي قيمت پيدا مي کند و هر کس پولش را بدهد، بار سفر را مي بندد.

اميد نجاري رئيس سازمان تيم هاي ملي تير وکمان در گفتگويي در همين ارتباط اعلام کرد: «وقتي گفتيم فقط کماندارانِ بخت مدال را اعزام مي کنيم تعدادي از خانواده ها گفتند حاضر هستند با هزينه شخصي فرزندان شان را به مسابقات بفرستند و ما از کسي به زور پول نگرفتيم»! اين اظهارات در حالي عنوان شده که رييس فدراسيون گفته:« مگر مي‌شود ما يک سال اردو داشته باشيم اما از خانواده‌اي پول بگيريم و بازيکن ضعيف را اعزام کنيم؟ چه کاري است که چنين بازيکني را اعزام کنيم در حالي که مي‌دانيم نتيجه نمي‌گيرد؟» اين تناقض گويي ها از کجا نشأت مي گيرد؟ اين بار ماجرا نشان مي دهد که قضيه کره جنوبي هم گويا چندان بيراه نبوده و واقعيت هاي اين فدراسيون را بايد به گونه اي ديگر فهميد.

بيان واژه "فقط" شرطي کردن سفر براي اعزام ملي پوشان نيست؟ اين نيست که هر کس پول دارد 16 ميليون تومان بدهد و شانسش را امتحان کند و هر کس ندارد به سلامت؟

مگر گيسا بايبوري در همين بخش کامپوند که نجاري ادعا مي کرد ما بختي در آن نداشتيم، روي سکوي سوم جهاني نرفت و مدال برنز نگرفت؟

نجاري در بخش ديگري از گفت و گويش گفته:«خانواده ورزشکاران کامپوند با مطرح کردن مواردي مانند آمادگي فرزند خود و بالا بودن شانس مدال آوري شان در مسابقات جهاني، خواستار اعزام آنها با هزينه خودشان شدند».

اين عذر بدتر از گناه نيست؟ چطور ممکن است پدر و مادري که حتما اطلاعات تخصصي کمتري از تيروکمان دارند از "رييس سازمان تيم هاي ملي" تشخيص درست تري داشته باشند؟


آغاز اردوي تيم فوتبال دختران زير 16 سال

دختران فوتباليست نوجوان وارد اردوي تدارکاتي شدند.

اردوي آماده سازي تيم ملي فوتبال زير16 سال دختران از ديروز در مرکز ملي فوتبال آغاز شد تا بازيکنان تمرينات خود را براي حضور در مسابقات پيش رو شروع کنند.

کتايون خسرويار، سرمربي تيم ملي نوجوانان بانوان اسامي بازيکنان دعوت شده به اردو را به شرح زير اعلام کرد:

عسل طلعت، مارال ترکمان از البرز

رقيه جلال نسب از خوزستان

مبينا اعتماد، سبا ولي زاده، ياسمن طايفه، نازنين دواتگر از آذربايجان شرقي

هستي سيلاني، آناهيتا ابوالحستي از اصفهان

هستي ولي نتاج-حديث صالحي- حنانه رحيمي از مازندران

مونا ثريا بين، زهرا معصومي و فاطمه محمدي از گيلان

زينو پيکري از کرمانشاه

غزاله بني طالبي و مريم احمدي از چهارمحال و بختياري

نرگس طاهري از لرستان

هليا پيلتن از خراسان رضوي

حنانه امين و آرشيدا رحماني از تهران

مريم سروري از کرمان

حديث تقي بيگلو از زنجان

فاطمه صفا راستگو از فارس

بهاره سيروس از بوشهر

اردوي فوق تا 21 مهر ماه ادامه خواهد داشت.


لغو رقابت هاي ليگ تکواندو پسران نوجوان

رقابت‌هاي هفته هفتم، هشتم و نهم از گروه اول و دوم ليگ نوجوانان پسر «جام آينده سازان المپيك» که پيش از اين قرار بود روز پنجشنبه و جمعه (20 و 21 مهرماه) به ميزباني سالن غدير برگزار شود، لغو شد.

با اعلام محمد کرمي رييس سازمان ليگ اين رقابت ها به تاريخ ديگري موکول شد که زمان برگزاري متعاقبا اعلام خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون