جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1825- تاریخ : 1388/09/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (دوشنبه)

 بيشتر بدانيم! 

   10 راه ساده براي آرامش بخشيدن  به زندگي

قسمت دوم
6) خودتان را ببخشيد. به اشتباهات گذشته تان فکر کنيد. ببينيد کجاي کارتان غلط بوده است و خودتان را ببخشيد و بعد آن را به کلي از مغزتان بيرون کنيد. ما از اشتباهاتمان درس مي گيريم اما اين به آن معني نيست که بايد هميشه اين اشتباهات را در ذهنمان نگه داريم. همه ما انسانيم و حتي باهوش ترين انسانها هم اشتباه مي کنند. پس خودتان را ببخشيد و به زندگي ادامه دهيد.
7) اخبار را خاموش کنيد. مطمئنا نياز داريد از آنچه که در دنيا مي گذرد مطلع باشيد. اکثر ما هر روز و گاها هر ساعت در پي اخبار جديد هستيم. از اينترنت استفاده کنيد و از سرويس هايي مثل گوگل بخواهيد که اخبار را به ايميلتان پست کنند. فقط يک يا دو بار در هفته به سراغ اين اخبار برويد و آنها را مطالعه کنيد و دقت کنيد که اين زمان اصلا عصرها نباشد که مي خواهيد خستگي آن روزتان را برطرف کنيد.
8) براي هر هفته تان برنامه ريزي کنيد. تا آنجا که در توانتان است آن برنامه را کامل جلو ببريد اما اين را هم بايد بدانيد که بعضي اوقات لازم است که برنامه تغيير کند. اوقات فراغتتان را مشخص کنيد و برنامه ريزي کنيد که در آن اوقات سرگرمي هاي محبوبتان را انجام دهيد.
 9) استفاده از تکنولوژي را در زندگيتان محدود کنيد. تکنولوژي آرامش نمي آورد. کامپيوتر بااينکه خيلي معصوم به نظر مي رسد اما وقتي قرار باشد همه روز با انگشت روي دکمه هاي بزنيد چندان معصوم نيست. اگر کمي درمورد آن فکر کنيد، کاري طاقت فرسا به نظر مي رسد. عادت کنيد که کامپيوتر، تلويزيون، و تلفن همراه را خاموش کنيد و با آرامش خيال بيرون برويد و از زندگيتان لذت ببريد.
10) براي خودتان وقت بگذاريد. خيلي ها اهميت اين مسئله را فراموش مي کنند. وقتي زماني را فقط مخصوص خودمان کنار بگذاريم و هيچ چيز ديگري ذهنمان را به خود مشغول نکند، مي توانيد به روياها و آرزوهايمان فکر کنيم و از آن لذت ببريم و ريلکس شويم. اين بالاترين آرامش را نصيبتان مي کند.
در هياهوي دنياي امروز، زندگي همانقدر پيچيده مي شود که خودتان بخواهيد. اين به خودتان بستگي دارد که چه چيزهايي را در زندگيتان قبول کنيد، اينکه دنيا را چطور ببينيد و درمورد کارهاي خودتان چه فکري بکنيد. اما باوجود همه هرج و مرج ها مي توانيد آرامش را به زندگيتان برگردانيد.
  
   آيا مي دانيد که
 خاطرات ما بخش پذيرند!! 
 
 
دانشمندان ايتاليايي از توانايي پيراستن بخش هاي زايد خاطرات موش ها و همچنين انسان ها سخن مي گويند. آنها ادعا مي کنند که شايد بتوان ياد هر واقعه ناخوشايند و يا آزاردهنده و ناگوار را از ذهن انسان زدود. پژوهشگران دانشگاه تورين ايتاليا در آزمايش هاي خود تلاش کرده اند اطلاعاتي را که از صداهاي مربوط به يک تجربه ناخوشايند (مثل يک تکانه الکتريکي) در حافظه موش ها باقي مانده بود، دستکاري و پاکسازي کنند.
«پي ير جورجو استراتا» سرپرست گروه پژوهشي مي گويد: «خاطرات ما بخش پذير و خرد شدني هستند.
 هر يک از خاطرات ما به چند پاره تقسيم شده و در بخش هاي مختلف مغز نگهداري مي شود. اين پديده را شايد بتوان به بازي جورچين کودکان تشبيه کرد. ممکن است چند روز طول بکشد تا براي نخستين بار اجزاي يک خاطره در کنار هم قرار بگيرند اما بازسازي آن ممکن است فقط طي چند ساعت تمام شود. تلاش ما بر اين بود که حين انجام فرآيند يادآوري يک خاطره در مغز، ميان اجزاي مختلف آن، که از بخش هاي مختلف مغز يعني آميگدال، هيپوکامپ، قشر خارجي مغز و مخچه بازيابي مي شوند، به دلخواه خود فاصله بيندازيم و آنها را از هم جدا کنيم.»
 وي در ادامه مي افزايد: «به نظر مي رسد که ناخوشايندترين بخش خاطرات آن قسمتي باشد که از مخچه يادآوري مي شود. اگر بتوانيم جلوي راه آن را سد کنيم، خاطره اي که در ذهن زنده مي شود پاکسازي و اصلاح خواهد شد و شايد حتي به صورت يک خاطره خوشايند جلوه کند.» «استراتا» اميدوار است که براي آزمودن اين فرضيه بر روي انسان، به خصوص در مورد قربانيان حوادث تلخ و آزاردهنده، منابع مالي لازم در اختيارش قرار گيرد.
او مي گويد: «اين روش در مورد موش ها موفق عمل مي کند و ما انتظار داريم که براي انسان ها نيز به کار آيد.» وي که متخصص فيزيولوژي عصبي در دانشگاه تورين ايتاليا است، يافته هايش را در شهر رم در گردهمايي صدمين سالگرد اهداي جايزه نوبل به «کاميلو گلجي» به خاطر پژوهش هايش در زمينه دستگاه عصبي انسان، اظهار کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون