جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4015- تاریخ : 1396/07/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 محمود اکرامي‌فر:
 ادبيات دفاع مقدس مهجور مانده است 

يك شاعر در گفت‌وگو با ايسنا درباره بازتاب ادبيات دفاع مقدس نسبت به ادبيات جنگ ساير کشورها، اظهار کرد: ادبيات جنگ يا دفاع مقدس معمولا در دو بخش منظوم و منثور است؛ بخش منظوم و شعر معمولا هنگام دفاع و جنگ اتفاق مي‌افتد، يعني همزمان با دفاع مقدس، شاعر شعر مي‌گويد و منتشر مي‌کند، اما داستان بعد از جنگ به وجود مي‌آيد.

او با اشاره به اين‌که يک سال دبير شعر کتاب سال دفاع مقدس و يک سال دبير کنگره ملي دفاع مقدس بوده است، گفت: باورم اين است که ما ادبيات غني، سترگ و درخور ارائه‌اي براي جهانيان در حوزه دفاع مقدس داريم، اما متأسفانه جريان ترجمه اين آثار از زبان فارسي به زبان‌هاي ديگر ضعيف است و کمتر اتفاق افتاده است، درواقع پاي ترجمه در اين حيطه مي‌لنگد.

اکرامي‌فر خاطرنشان کرد: ادبيات دفاع مقدس و ادبيات جنگ ما مهجور مانده است به دليل اين‌که به زبان‌هاي ديگر ترجمه نشده و مترجمان به هر دليلي اين کار را انجام نداده‌اند. ادبيات دفاع مقدس کمتر شناخته شده است درحالي‌که ظرفيت بالايي براي شناخته شدن دارد.

او با بيان اين‌که بازتاب ادبيات دفاع مقدس در داخل کشورمان بيشتر بوده است، اظهار کرد: پرتيراژترين کتاب‌هاي داستان، خاطره و شعر را کتاب‌هاي دفاع مقدس تشکيل مي‌دهد؛ به طور مثال يک کتاب دفاع مقدس 120 بار چاپ مي‌شود ‌يعني اين‌که بازتاب، خريدار و طرفدار دارد، حتي اگر برخي بگويند 50 چاپ از آن‌ها خريد اداري است.

اين شاعر درباره اين‌که ادبيات دفاع مقدس چقدر به واقعيت نزديک است، گفت: نمي‌توان با عدد و رقم اين موضوع را گفت، اما پنج - شش‌هزار عنوان کتاب خاطره و يا زندگي‌نوشت داريم. در واقع اين‌ها واقعيت‌هايي هستند که دست‌کاري نشده‌اند. خيال‌پردازي از ويژگي‌هاي داستان و شعر است اما بخش عمده‌اي از داستان‌ها و شعرهاي ما واقعيت‌هايي هستند که در آن‌ها رشادت، ايثار و فداکاري شرح داده شده است.

او در پاسخ به اين‌که سفارشي‌نويسي در ادبيات دفاع مقدس چقدر مي‌تواند اين ادبيات را از اهداف خود دور کند، خاطرنشان کرد: همه ادبيات ما ادبيات سفارشي است. در واقع هرچيزي که خلق مي‌شود يک سفارش‌دهنده‌ دارد، اين سفارش‌دهنده گاهي از درون و گاهي از بيرون است؛ مثلا دل من سفارش مي‌دهد چيزي را بنويسم، گاهي هم يک نهاد آن را سفارش مي‌دهد و هر دو اين‌ها درست است. کسي که پنج - شش سال از عمر خود را صرف نوشن رمان مي‌کند، بايد پشتيباني مالي شود و اگر دستگاهي اين هزينه را بدهد ايرادي ندارد.

اکرامي‌فر با تأکيد بر اين‌که سفارشي بودن کارها هيچ ايرادي ندارد متذکر شد: ايراد سفارش‌نويسي جايي است که نهاد يا ارگاني بخواهد در آن دخالت‌هاي نابجا داشته باشد و آن‌چه ‌مي‌خواهد، در نوشته‌ها اعمال شود. داستان، داستان است و ماهيت آن اين‌گونه است که شخصيت‌ها را مي‌پرورانيد، ديالوگ‌ها را به زبان شخصيت‌ها مي‌آوريد و جدال‌ ايجاد مي‌کنيد؛ سفارشي و غيرسفارشي فرق ندارد. گاهي نگارش خاطره را سفارش مي‌دهند که مسلما اين مورد اشکال ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون