جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 رقابت قصه‌گويان در جيرفت و اروميه 

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در کرمان، به ميزباني شهرستان جيرفت برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون کرمان، مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان در سفر به شهرستان جيرفت با مسوولان اين شهرستان پيرامون برگزاري مرحله استاني جشنواره قصه‌گويي گفت‌و‌گو و تبادل نظر کرد.

بنا بر اين گزارش، محسن روحي جشنواره قصه‌گويي را يکي از رويدادهاي مهم و پراستقبال در کانون عنوان کرد و گفت: قصه‌گويي يک ابزار قدرتمند تربيتي است که مي‌تواند بسياري از آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي را کاهش دهد.

روحي با بيان اين‌که برگزاري موفق بيست دوره جشنواره قصه‌گويي توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نشان از تاثيرگذاري اين اتفاق مهم فرهنگي و اقبال خانواده‌ها به چنين برنامه‌هايي است، خاطر نشان کرد: برگزاري اين‌گونه برنامه‌ها در شهرستان‌هاي مختلف استان باعث ورود فرهنگي به درون خانواده‌ها مي‌شود و بدون ترديد نتايج و اثرات آن نيز مشهود خواهد بود.

وي سرمايه اصلي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را اعتماد خانواده‌‌ها به اين مجموعه برشمرد و يادآور شد: ظرفيت‌هاي مختلفي در کانون وجود دارد و مي‌توان از اين ظرفيت براي افزايش سطح فرهنگ و پرورش افرادي توانمند و عالِم براي آينده کشور بهره برد.

اين مسوول فرهنگي به برگزاري جشنواره مادران قصه‌گو در زرند اشاره کرد و افزود: اين تجربه خوب نشان داد خانواده‌ها نيز خواهانِ چنين حرکت‌هاي فرهنگي هستند و وظيفه ما به عنوان مسوولان فرهنگي اين است بسترِ مشارکت و حضور را براي آن‌ها فراهم کنيم.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با اشاره به اين‌که محور فعاليت‌هاي کانون کتاب و کتاب‌خواني است، تصريح کرد: حضور کودکان و نوجوانان در کانون اختياري و بر اساس علاقه‌منديشان است و اين امر باعث تاثيرگذاري بيشتر کانون بر کودکان و نوجوانان در انتخاب مسير زندگي‌شان مي‌شود.

روحي همچنين اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در جنوب استان را ضروري دانست و افزود: مراکز سيار روستايي کانون گام مهمي در حوزه عدالت فرهنگي است و تلاش داريم به زودي تعداد اين مراکز را در جنوب استان توسعه و گسترش دهيم.

نادر مولايي معاون سياسي اجتماعي فرماندار جيرفت نيز در اين نشست با اشاره به اين‌که آسيب‌هاي اجتماعي در جنوب استان به فراخور منطقه، متفاوت است، اين آسيب‌ها را ناشي از کمبود برنامه‌هاي فرهنگي و منشا آن را در خانواده دانست.

مولايي با بيان اين‌که مهم‌ترين اصل توسعه‌يافتگي يک کشور توسعه فرهنگي است، خاطرنشان کرد: زيرساخت هر جامعه تفکرات آن جامعه است که بايستي به کودکان و نوجوانان منتقل کنيم چراکه اگر پايه و اساس درست شود، همه‌چيز درست مي‌شود.

وي با تاکيد بر ورود پيدا کردن به خانواده‌ها و تامين خوراک فرهنگي آن‌ها، يادآور شد: اگر عقيده و انديشه‌اي که نياز و تغذيه روح فرزندانمان است به آن‌ها ارايه دهيم، نيمي از راه سازندگي را پيموده‌ايم.

اين مسوول تصريح کرد: اگر کودکان و نوجوانانمان را رها کنيم بي‌انگيزه مي‌شوند و مسير درست زندگي‌اش را گم مي‌کنند؛ با کمک و مساعدت يکديگر تلاش کنيم فضاي متفاوت‌تري براي کودکان و نوجوانان رقم بزنيم.

مولايي همچنين به جمعيت دانش‌آموزي 42 هزار نفري در جنوب استان اشاره کرد و بيان داشت: سطح فرهنگي در روستاها پايين‌تر است که خود باعث مشکلات بيشتر در اين مناطق مي‌شود و مراکز سيار روستايي کانون يک اتفاق خوب براي کاهش چنين مشکلاتي است.

وي با بيان اين‌که کمک به بچه‌هاي جنوب عزم منطقه‌اي مي‌طلبد، خاطرنشان کرد: شهرستان جيرفت آمادگي کامل دارد براي برگزاري جشنواره قصه‌گويي با کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همکاري کند.

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي يکم تا سوم آبان با حضور قصه‌گويان برگزيده مرحله‌ حوزه‌اي و به ميزباني شهرستان جيرفت برگزار مي‌شود.

رقابت 55 قصه‌گو در آذربايجان‌غربي

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در آذربايجان غربي نيز با رقابت 55 قصه‌گو در اروميه برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان‌غربي، اين مرحله از جشنواره که در 4 بخش قصه‌گويان آزاد، مربيان، اعضا و پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برگزار مي‌شود صبح روز دوشنبه به صورت رسمي آغاز شد.

در مرحله استاني اين جشنواره پس از داوري 206 قصه‌گو که در مرحله شهرستاني شرکت داشتند، 42 قصه‌گو در بخش مربيان، 8 قصه‌گو دربخش اعضا، 3 قصه‌گو در بخش آزاد و 2 پدربزرگ و مادربزرگ قصه‌هاي خود را روايت مي‌کنند.

گفتني است 10 برگزيده اين مرحله شامل 6 قصه‌گوي کانوني و آزاد، 2 نوجوان، يک قصه‌گو از بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و يک قصه‌گويي بخش رضوي براي حضور در مرحله منطقه‌اي به دبيرخانه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در تهران معرفي خواهند شد.

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي روزهاي 27 و 28 شهريور در سالن سينماي مجتمع شهيد رسول فرخي اروميه برگزار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون