جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 معاون فرهنگي کانون کشور:
 فرصت‌سازي براي انتخاب، شاخصه کانون است 

رضا قمرزاده در آيين معارفه مديرکل کانون گيلان، بستر‌سازي براي انتخاب را شاخصه فعاليت‌هاي کانون و الگويي مناسب براي نظام آموزش غيررسمي در کشور توصيف‌کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان، معاون فرهنگي کانون کشور با تبيين اين موضوع که انتخاب، نقشي اساسي در پرورش مخاطب دارد، افزود: فرصت‌سازي براي به‌گزيني کتاب، شرکت در فعاليت‌هاي متنوع و همچنين حضور مربياني که کودکان و نوجوانان را در مسير درست هدايت مي‌کنند از شاخصه‌هاي کانون و بيان‌گر اثربخشي دستگاهي است که به عنوان مکمل نظام آموزشي کشور فعاليت‌ مي‌کند.

معاون فرهنگي کانون کشور در عين‌حال ايجاد لذت در مخاطب و همچنين بسترسازي براي رشد و شکوفايي فطرت‌ پاک کودکان و نوجوانان را از رسالت‌هاي اين مجموعه فرهنگي عنوان‌ کرد و با بيان اين‌که اين امر نيازمند فعاليت‌ مربيان و کارکناني است که از تلاش در اين مسير استقبال مي‌کنند، گفت: کودکي بستري مناسب براي پذيرش و فعاليت مستقيم يا با واسطه در جهت بيداري فطرت‌ خداگرايي نسل کودک و نوجوان ارزشمند و قابل تقديراست.

اين مسوول فرهنگي در همين زمينه جلوه‌گري نقشِ فرش کانون را ناشي ازهم‌افزايي وهم‌دلي کارکنان آن ارزيابي و تصريح‌کرد: آن‌چه اين مجموعه را زيبا و دلپذير مي‌کند، مربيان، کارشناسان و کارمنداني است که به عنوان جزئي از مجموعه کانون پرورش فکري ايفاي نقش مي‌کنند.

اشاره به فعاليت‌هاي مراکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار، پستي و فراگير کانون ديگر بخش سخنان قمرزاده در اين آيين بود وي ضمن اشاره به مراکز عرضه محصولات فرهنگي کانون گفت: اين مراکز امکاني مناسب براي انتخاب کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها و فرصتي براي هزينه درست در زمينه خريد محصولات فرهنگي است.

تبريک به اسفنديار ضيائي به عنوان مدير‌کل کانون گيلان، بخش پاياني سخنان رضا قمرزاده در اين آيين بود.

مديرکل اموراجتماعي و فرهنگي استانداري گيلان نيز در اين مراسم ضمن تبريک به مدير‌کل کانون استان، از کودکان و نوجوانان به عنوان پايه و اساس جامعه نام برد و با اشاره به حديثي از پيامبر گرامي اسلام(ص) در ارتباط با تاثير‌گذاري تربيت در کودکي گفت: چنان‌چه فعاليت‌هاي کودک و نوجوان محور را برنامه‌ريزي کرده و زيرساخت‌هاي مناسب را فراهم‌کنيم، دربزرگ‌سالي شاهد برآورده شدن انتظار‌ها خواهيم‌بود.

علي پورحسن در ادامه به ظرفيت‌هاي کانون اشاره و ضمن يادآورشدن تاثير‌گذاري اين مجموعه به عنوان مکمل فعاليت‌هاي آموزش و پرورش گفت: کانون از نيروهاي توان‌مندي برخوردار است که نقش اساسي در آينده کودکان و نوجوانان کشور داشته و دارند.

اسفنديار ضيائي، مدير کل کانون استان گيلان نيز در آيين معارفه، ضمن خير مقدم به حاضران و قدرداني از اعتماد مسوولان، به اهداف و اولويت‌هاي اين مجموعه اشاره و با بيان اين‌که برنامه‌محوري ابزار حرکت يک دستگاه ‌فرهنگي است، بر ضرورت توجه ويژه به شايسته‌سالاري، اخلاق‌مداري و کارشناس‌محوري در پيشبرد برنامه‌ها تاکيد‌کرد.

وي در ادامه از رويکرد کانون در مواجهه با کودک و نوجوان سخن گفت و با تبيين اين مساله که قرار نيست همه کودکان و نوجوانان نويسنده و شاعر شوند تصريح‌کرد: نگاه ويژه کانون به تربيت نسلي است که بهترين‌ها را براي زندگي فردي و اجتماعي خلق‌کند.

ضيائي اضافه ‌کرد: هنگامي که رويکرد ما در جامعه رويکردي تعاملي، براي بهتر زيستن و مروج فرهنگ ايراني اسلامي باشد، به يقين افق‌هاي روشني براي کودک ونوجوان ترسيم‌خواهيم‌کرد.

او درعين‌حال فعاليت درحوزه فرهنگ را داراي ظرافتي خاص خواند و اظهار‌ کرد که کار کودک و نوجوان کار دل و خاک‌خورده کلاس درس و کارگاه‌هاي کانوني است.

ارايه گزارشي از روند فعاليت‌هاي کانون طي شش ماه گذشته از ديگر بخش‌هاي سخنان ضيائي بود و وي در همين زمينه گشايش نخستين مرکز تخصصي توليد تئاتر و دومين کتاب‌خانه سيار روستايي کانون گيلان را مورد توجه‌قرارداد.

اسفنديار ضيائي همچنين راه‌اندازي اولين مرکز آموزش مهارت‌هاي هفت‌گانه رايانه به کودکان و نوجوانان و همچنين افتتاح دو نمايشگاه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي کانون گيلان را گامي در جهت افزايش گستره فعاليت‌هاي اين مجموعه فرهنگي توصيف‌کرد.

وي در اين ميان نشست با مسوولان استاني براي افزايش تعامل و هم‌افزايي را خاطر‌نشان‌کرد و از راه‌اندازي نخستين کتاب‌خانه سيار شهري کانون همزمان با هفته کودک خبرداد.

مدير‌کل کانون گيلان در ادامه از چشم‌انداز فعاليت‌هاي اين مجموعه فرهنگي سخن‌گفت و با اشاره به ظرفيت‌هاي همکاران ابراز اميدواري کرد حرکت در مسير اهداف عاليه کانون همچون گذشته ‌ادامه‌يابد.

درپايان اين مراسم که در سالن نشست‌هاي کانون رشت برپا بود، اسفنديار ضيائي حکم مديرکلي خود را از رضا قمرزاده، معاون فرهنگي کانون کشور دريافت‌کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون