جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 زاهدي‌ مطلق:
 استقبال نويسندگان جوان از بومي‌نويسي 

مدرس کارگاه‌هاي داستان‌نويسي بنياد شعر و ادبيات داستاني، پس از شرکت در کارگاه داستان‌نويسي شمال‌غرب کشور در اردبيل گفت: موضوع کارگاه من، بومي‌نويسي بود و نويسندگان مستعد منطقه آذربايجان و اردبيل از اين موضوع به خوبي استقبال کردند.

به گزارش ايبنا، به نقل از روابط عمومي بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان، ابراهيم زاهدي‌مطلق، نويسنده و مدرس داستان‌نويسي، با اشاره به سياست تمرکززدايي اين بنياد براي برگزاري کلاس‌ها و دوره‌هاي آموزشي در استان‌ها اظهار داشت: اردبيل، اولين استاني بود که در تابستان 96 براي برگزاري کارگاه داستان‌نويسي اعلام آمادگي کرد و توانست بيش از 60 نفر از نويسندگان جوان استان‌هاي آذري‌زبان مثل آذربايجان‌‌هاي غربي و شرقي، استان اردبيل و زنجان و همچنين نفراتي از استان‌هاي کردستان و گيلان را در اين کارگاه شرکت دهد.

وي ادامه داد: از اين دوره کارگاهي، استقبال قابل توجهي شده بود و بچه‌هاي داستان‌نويس، آثار خيلي خوبي داشتند. چهره‌هاي جديدي را در اين کارگاه ديدم که به نظرم مي‌توانند به چهره‌هايي که بنياد از دوره‌هاي قبل شناخته، اضافه شوند.

اين نويسنده با بيان اين‌که براي بنياد شعر و ادبيات داستاني و استان‌ها جاي خوشحالي دارد که حداقل نيمي از مجموعه‌ شصت ـ هفتاد نفره اين هنرجويان مي‌توانند در آينده نويسنده‌هاي خوبي براي اين مملکت باشند، اظهار داشت: در اين کارگاه‌ها با يکي ـ دو منتقد برخورد کردم که داستان‌ها را بسيار فني نقد مي‌کردند که پيشنهاد کردم آن‌ها به جمع منتقدان پايگاه تازه‌تاسيس نقد داستان معرفي شوند تا بشود از آنها به خوبي استفاده کنند.

زاهدي مطلق افزود: اين منتقدان جوان، آثار را خيلي فني، تکنيکي و منصفانه نقد مي‌کرد و اگر با داستان يک جوان يا نوجوان برخورد مي‌کردند، مي‌دانستند چطور اثر را بررسي کنند که نويسنده مأيوس نشود.

اين مدرس داستان‌نويسي همچنين گفت: در کارگاه شمالغرب کشور، کساني آمده بودند که اولين داستانشان را مي‌نوشتند، اما به نظرم اولين اثرشان، خيلي خوب و حتي شگفت‌آور بود. چارچوب و قالب يک داستان را مي‌شناختند و پيدا بود که کتاب‌هاي زيادي مطالعه کرده‌اند.

اين نويسنده با بيان اينکه موضوع سخن او در کارگاه داستان‌نويسي شمالغرب کشور، بومي‌نويسي بوده است، گفت: شرکت‌کنندگان خيلي از اين موضوع استقبال کردند. ما بحث‌هايمان را در مورد بومي‌نويسي تقسيم‌بندي کرديم.

اينکه بومي‌نويسي چيست، بوم يعني چه و بوم يک شخص کجاست. بوم يکي روستاي اوست و بوم يکي ديگر، قوم و قبيله‌اش. ممکن است بوم يکي، آيين او و بوم يکي ديگر، اعتقادات، فرهنگ خانوادگي‌، کشور و ... باشد. بحث بوم معاني مختلفي براي انسان‌ها دارد. نمونه‌هايش را هم از آمريکاي لاتين، از شرق، از موراکامي و از چخوف مثال زدم و گفتم که بهترين نويسنده‌هاي دنيا هميشه کساني بوده‌اند که بومي نوشتند؛ ولي در بومي نوشتن، مسئله‌هاي جهاني و مسئله‌هاي انساني را مطرح کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون