جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 سلمان؛ شاعري به طراوت جنگل 

مهدي طوسي

سلمان هراتي، شاعر، در اوّل فروردين سال 1338 در روستاي مزردشت تنکابن مازندران در خانواده‌اي مذهبي متولد شد. درس‌هاي ابتدايي تا پايان دوران متوسطه را در زادگاهش خواند. سپس در دانشسراي راهنمايي تحصيلي پذيرفته شد و پس از دو سال در رشته هنر، مدرک فوق ديپلم اخذ کرد. وي پس از پايان تحصيلات در يکي از مدارس روستاهاي دور لنگرود مشغول تدريس شد.

او در نهم آبان 1365 هنگام عزيمت به لنگرود در يک سانحه رانندگي درگذشت. در غرب شهر تهران، ميداني به نام اين شاعر ناميده شده است. آرامگاه وي در حوالي شهر تنکابن واقع شده است. بر سنگ مزارش، اين بيت نوشته شده است: «آه از پاييز سرد، اي کاش من

از تو باغي در بهاران داشتم".

ويژگي‌هاي شعر سلمان:

خواننده شعرهاي سلمان هراتي، در وهله نخست بيش از هر چيز با ايدئولوژي شاعر مواجه مي‌شود. بيشتر اشعار سلمان، مستقيم يا غير مستقيم به بازگويي اعتقادات و برداشت‌هاي اجتماعي و سياسي او مي‌پردازد. سلمان هراتي شعر را براي اداي تعهد اجتماعي و حتي گاه سياسي خود مي‌داند. به نوشته کامران شرفشاهي «بعضي از سروده‌هاي او همانند شعرهاي سپيد مربوط به دوران دفاع مقدس، حال و هواي شعرهاي پر التهاب عصر مشروطيت را دارد.» او از سهراب سپهري و فروغ فرخزاد تأثير گرفته بود.

آثار سلمان:

سلمان هراتي در جواني درگذشت و بنابراين آثار زيادي از او بر جاي نمانده است: آسمان سبز چاپ شده در سال 1364، و دري به خانه خورشيد چاپ شده در سال 1367، پس از مرگ او، کتاب‌هاي دربردارنده شعرهاي ويژه بزرگسالان سلمان است. مجموعه ديگر او از اين ستاره تا آن ستاره در حوزه شعر نوجوان است.

شعر جنگ:

سلمان هراتي، جزو پانزده شاعر برگزيده بيست سال شعر جنگ است که در سال 1379 معرفي شد. در شعر او جنگ عنصري ضدبشر و منفي نيست، بلکه زيبا و واجب است: «وقتي که از هواي گرفته بودن/به سمت جبهه مي‌آيي/تمام تو در معيت آفتاب است/زير کساي متبرک توحيد».

نگاه هراتي به دنياي امروز، نگاهي است آميخته به نکوهش مدرنيته و تمدن غرب و سرسپردگي به باورهاي ديني. از اين رو مي‌سرايد: «وقتي يک جرعه آب صلواتي/عطش را مي‌خشکاند/ديگر به من چه که کوکا، خوشمزه‌تر از پپسي است»، و به تحقير مي‌گويد: «اگرچه هواي جهان توفاني است/سازمان هواشناسي/هميشه گزارش معتدل به دنيا مي‌دهد/و خواب خوشي را/براي شنوندگان/آرزو مي‌کند."


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون