جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 مشكل يافتن روياي شخصي‌تان 

اين روزها بحث‌هاي زيادي در مورد رؤياپردازي وجود دارد. حالا، بيشتر از هميشه، پيدا کردن «شغل رويايي» براي هرکسي که داراي مغز و دسترسي به اينترنت است، يک حق خدادادي به نظر مي‌رسد. ما احساس مي‌کنيم مستحق يافتن چنان کاري هستيم؛ اما حقيقت اين است که تعداد کمي از افراد شغل رويايي شان را پيدا مي‌کنند. ما از نسلي هستيم که نمي خواهيم ايده آل هاي مان را با فيش حقوقي مان معاوضه کنيم. براي مايي که در هزاره سوم هستيم، عشق به کار رويايي يک نياز اوليه است اما يافتن اين شغل رويايي ، بسيار دشوار است.چرا؟ چون گاهي ما با سخت ترين بخش تحقق روياي شخصي مان مبارزه مي کنيم. شناخت اين که شغل رويايي چيست، اولين قدم است.افرادي هستند که دقيقاً مي‌دانند براي چه چيزي متولدشده‌اند. آن‌ها از زماني که شش‌ساله بودند براي زندگي خود چشم‌اندازي داشته‌اند.اما بيشتر مردمي که رويايي در سر دارند، در بيان دقيق آن دچار مشکل هستند. نمي‌دانند روياي شان چيست يا چگونه بايد باشد. اگر کاري در اين زمينه انجام مي دهند، بيشتر بر اساس يك شناخت مبهم است.

مواظب وضوح مطلق باشيد

آيا مي دانيد روياي شما چيست؟ وقتي مردم اين سؤال را از ما مي‌پرسند، اغلب مكث مي كنيم و يا دچار لكنت مي شويم.از کلماتي مثل «نسبتاً» و «تا حدي» استفاده مي كنيم. اين جاست كه ناامني چهره واقعي خود را نشان مي دهد و ما احساس مي کنيم بدل خود هستيم.

تجربه منجر به اعتمادبه‌نفس مي‌شود .پس تا زماني که چند كار مختلف را امتحان نكرده باشيد، به آساني ممکن است خود را از تعهد به کاري خاص، منع کنيد. و در نهايت ممکن است شكست بخوريد.يک روياي شخصي انباشتگي‌ از تجربيات زندگي شخصي، مهارت‌ها، ميل و اشتياق است.اين چيزي است که شما قرار بوده در زندگي تان روي کره زمين انجام دهيد، بنابراين بايد کمي محتاط باشيد.روش هاي زيادي براي تشخيص هويت يک رؤيا و تعقيب کردن آن وجود دارد، پس وقت خود را صرف تحقق آن چه خواهيد ساخت، کنيد. کمي دودلي طبيعي است.اگر شما بگوييد «من مي‌خواهم يک نويسنده باشم » اما تا به حال يک کلمه هم ننوشته باشيد، كسي باور نمي‌کند.اگر بگوييد «من به دنيا آمده‌ام تا يک نجار باشم» اما هرگز يک چکش بلند نکرده باشيد، ديگران به گفته هاي شما شك مي كنند.ممکن است شما ايده نويسنده شدن يا تصور حضور در يک پروژه ساختماني را دوست داشته باشيد، اما هيچ کار عملي‌ در آن زمينه انجام نداده باشيد.در چنين موقعيتي شما ارزش روياي تان را نمي دانيد.خودتان را ناديده گرفته‌ايد، و بايد ريسک شکست را قبل از گفتن اولين «بله» بپذيريد.

لحظه حقيقت

سخت‌ترين بخش پيدا کردن روياي شخصي ناميدن آن است؛ و اين طور هم بايد باشد.ما در حال صحبت درباره ثمره کل زندگي شما هستيم اما اين خط فکري و پرسش از خود و حيرت ازآن چه روياي تان است ، مي‌تواند شمارا فلج کند.شما مي‌توانيد در «هيچ کاري انجام ندادن» و منفعل شدن گير کنيد. افراد زيادي را مي‌شناسم كه در اين وضعيت هستند.البته، آن‌ها مشغول کار در شرکتي هستند.آن‌ها در زيرزمين خانه‌ي والدين شان يا يک اتاق مشغول زندگي هستند.امااين اصلا مهم نيست: حداقلش اين است که آن ها منتظر روزي هستند که زندگي واقعي شان آغاز شود.مشکل اين است که اين مردم روياي شان را به عقب مي اندازند و فراخوان دروني شان را کناري نهاده اند.ممکن است آن‌ها بگويند که منتظر زمان مناسب هستند، اما فقط منتظرند و به جست و جوي آن نمي روند.آن‌ها زندگي‌شان را هدر مي‌دهند، و البته قسمت مهم آن را. شما هميشه مي‌توانيد براي پيشبرد روياي شخصي‌تان کارهايي را انجام دهيد.

به اين پيشنهاد توجه كنيد : چيزي بين انجام ندادن کارها و چيدن رؤياهاي اشتباه ؛ايجاد يک تعهد فصلي.چيزي را انتخاب کنيد که هم با علايق شما همراه باشد، هم بتواند روياي شما شود.به‌عبارت‌ديگر، امتحان کنيد. نه سطحي و نه غيرمتعهدانه. چيزي را انتخاب کنيد و در دوره زماني به آن متعهد باشيد. اگر مي‌خواهيد، آن را روياي فصلي بناميد.اين به شما تجربه خواهد داد و مجموعه مهارت‌هاي تان را گسترش مي‌دهد و به شما ارزش تعهد را مي‌آموزد.به‌احتمال‌زياد، با اين روش شايد بتوانيد روياي خود را پيدا كنيد.يعني نه با منتظر ماندن، بلکه با انجام دادن .به اين ترتيب حداقل مي دانيد كه روياي تان ساكن و راكد نمي ماند.يافتن ماموريت زندگي ، آسان نيست.بايد مدام روي آن كار كنيم. عمل كنيم و نتايج كاركردهاي مان را بسنجيم .و مقايسه كنيم ، آن قدر كه آگاهي مان به رشد لازم برسد. اين آگاهي است كه در نهايت روياي ما را به واقعيت بدل خواهد كرد. آن چه منجر به تحقق رويا خواهد شد کارهايي است که انجام مي‌دهيد. روياي شما چيزي است كه به خاطر تحقق آن متولد شده ايد !

منبع:part-calling


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون