جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 اسدالله امرايي:
 تبِ نوشتن را قبول ندارم 

اسدالله امرايي مي‌گويد: نوشتن نياز جامعه است و اين‌ را که تب نوشتن وجود داشته باشد قبول ندارم.

اين مترجم در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تب نوشتن و نويسنده شدن اظهار کرد: نوشتن «تب» نيست؛ مگر بيماري است که نامش را تب بگذاريم؟! من آن‌ را به عنوان تب قبول ندارم. معتقدم نوشتن نياز جامعه است.

او با تأکيد بر اين‌که نوشتن و ادبيات نياز جامعه است، گفت: افرادي سعي مي‌کنند به اين نياز پاسخ دهند؛ افرادي که استعداد بيشتري دارند، پاسخ بهتري مي‌دهند و عده‌اي که استعداد کمتري دارند پاسخ‌شان ممکن است پاسخ درخوري نباشد. اگر کسي به هر علتي غير از پاسخ دادن به اين نياز، به نوشتن رو آورد، زود متوجه مي‌شود که در واقع مرد عمل نيست و کار را رها مي‌کند.امرايي درباره اين‌که چگونه مي‌توان نويسندگاني را که در کتاب اول متوقف شده‌اند در مسير درست قرار داد، بيان کرد: ادبيات و هنر مزرعه بلال نيست که بخواهيم کود دهيم تا محصول بهتري برداشت کنيم. استعداد فرد مهم است. ممکن است کاري را ارائه دهد و بازخوردي را که مدنظرش بود، نگيرد و کار را رها کند. يا ممکن است کسي بين کار اول و دومش پنج‌ شش سال فاصله بيفتد و کار دومش بهتر باشد. اين‌ها همه غريزي است و مکانيکي نيست. البته با تمرين و مطالعه امکان رشد و ترقي هست. خيلي از نويسنده‌ها يک کار و دو کار شاهکار دارند و باقي کارهاي‌شان شايد چنگي به دل نزند. اين وضعيت فقط در مورد نويسندگان وطني نيست؛ در ساير کشورها هم همين وضع است.

او همچنين درباه تأثير کارگاه‌هاي نويسندگي در افزايش رغبت به نوشتن اظهار کرد: کارگاه نويسندگي تسريع‌کننده کار است و باعث مي‌شود افراد مستعد، استعدادشان شکوفاتر شود. کساني که در کارگاه شرکت مي‌کنند و افرادي که کارگاه برگزار مي‌کنند نيت‌شان در وهله اول خير است و مي‌خواهند کمکي کنند، هرچند ممکن است اشتباهاتي هم داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون