جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

تدريس فلسفه با کمک «هري پاتر»!

دانشگاهي در آمريکا واحد فلسفه را از طريق رمان‌هاي «هري پاتر» به دانشجويانش تدريس مي‌کند.

به گزارش ايسنا، «ديکورير» نوشت: استاد دانشگاه «سنت کلود» در مينه‌سوتاي آمريکا با ترکيب کردن داستان‌هاي «هري پاتر» با آموزه‌هاي فلسفي، درس‌هاي خود را به دانشجويان آموزش مي‌دهد.

«کرولاين هارتس» استاد اين دانشگاه است که به عنوان مثال آموزه‌هاي «ارسطو» حول محور مفهوم دوستي را با کمک گرفتن از رابطه شخصيت‌هاي هفت‌گانه «جي.کي. رولينگ» درس مي‌دهد. در کلاس‌هاي «هارتس» موضوعاتي چون منطق، عشق، اخلاق، روح انسان و طبيعت مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرند.

اين استاد دانشگاه در اين‌باره گفت: اين‌ها دغدغه‌هاي اساسي بشر هستند. از ديد من، فلسفه به معناي تفکر نقادانه درباره حوزه دغدغه‌هاي اساسي انسان است.

يک دانشجوي سال دوم که بهار گذشته اين واحد را گذرانده، گفت: داستان‌هاي «رولينگ» مثال‌هاي قابل فهم خوبي درباره مفاهيم دشوار فلسفي ارائه مي‌دهند و فهم آن‌ها را آسان مي‌کنند. اين کلاس‌ها عمق کارهاي «رولينگ» را به من نشان داد، مساله‌اي که شايد زماني که بچه بوديم و اين رمان‌ها را مي خوانديم، متوجه‌اش نبوديم. اين کلاس واقعا به من نشان داد چقدر به فکر کردن درباره مسائل سخت و سوالاتي با جواب‌هاي دشوار علاقه‌مندم.

دفتر «هارتس» پر است از اشيائي که به داستان‌هاي «هري پاتر» مربوط مي‌شود؛ گردنبند زمان‌برگردان، معماي منطق اولين کتاب اين مجموعه و سنگ‌هاي قرمزرنگي که به سنگ جادو شباهت دارند.

اين استاد دانشگاه پيش‌تر هم تجربه‌ تدريس با کمک گرفتن از آثار محبوب ديگري را داشته است؛ او فلسفه را در ترکيب با بازي‌هاي ويديويي پرطرفدار و سريال «بازي تاج و تخت» هم تدريس کرده است.


زمان اهداي نوبل ادبيات 2017 هنوز تعيين نشده است

طبق معمول هر سال با نزديک شدن به ماه اکتبر، بازار گرم نوبل رونق خاصي به مباحث ادبي مي‌بخشد.

به گزارش مهر به نقل از سايت نوبل، در حالي که زمان اهداي جوايز نوبل در رشته‌هاي مختلف تعيين شده، هنوز روشن نيست که برنده نوبل ادبيات چه زماني معرفي مي‌شود.

در حالي که نوبل فيزيک، شيمي، فيزيولوژي يا پزشکي، نوبل صلح و نوبل اقتصادي از سوم تا 10 اکتبر برندگانشان را خواهند شناخت، زمان اعلام نام برنده نوبل ادبيات 2017 هنوز تعيين نشده است.

آکادمي نوبل در سايت خود نوشته است زمان معرفي نام برنده ادبي امسال به زودي اعلام مي‌شود.در حالي که روز اعلام نام برنده نوبل ادبيات پنج‌شنبه است، بايد پنج شنبه 5 اکتبر(13 مهر) يا پنج شنبه 12 اکتبر(20 مهر) روز اهداي اين جايزه باشد. اهداي جايزه نوبل سال پيش به باب ديلن ترانه سراي آمريکايي موجي از انتقادها را به همراه داشت و اين موجب شده است تا امسال بار ديگر اين انتقادها يادآوري شده و تکرار شود. همين امر موجب شده تا اين پيش بيني از همين حالا مطرح شود که آکادمي نوبل امسال يکي از چهره‌هاي شاخص ادبيات را به عنوان برنده خود معرفي مي‌کند که مي‌تواند چهره‌اي چون مارگارت آتوود باشد.

در عين حال گفته مي‌شود معمولا وقتي در اولين پنج‌شنبه سال اسم برنده نوبل اعلام مي‌شود، سالي است که شکي در نام انتخاب شده وجود ندارد، کما اين که در سال 2011 آکادمي سوئد در تاريخ 6 اکتبر توماس ترنسترومر شاعر سوئدي را به عنوان برنده آن سال معرفي کرد. اما وقتي دومين پنج شنبه انتخاب مي‌شود، زماني است که بين اعضاي آکادمي اختلاف آرا وجود دارد.

تاکنون اخباري از اين اختلاف آرا به بيرون درز نکرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون