جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

با طراحي جديد؛

چاپ دوباره روايت نجف دريابندري از «درد بي‌خويشتني»

کتاب «درد بي‌خويشتني» نوشته نجف دريابندري توسط نشر نو منتشر و راهي بازار نشر شد.به گزارش مهر، کتاب «درد بي‌خويشتني» (بررسي مفهوم اليناسيون در فلسفه غرب) نوشته نجف دريابندري به تازگي توسط نشر نو منتشر و راهي بازار نشر شده است. اين کتاب براي اولين بار در سال 68 چاپ شده بود و حالا چاپ جديدي از آن ارائه شده است.

دريابندري مي‌گويد که قصدش نوشتن نسخه‌اي براي درد بي‌خويشتني نيست. بلکه غرض او اين بوده که مساله «بي‌خويشتني» را در مسير تحولش دنبال کند و نظر متفکراني را که به اين موضوع پرداخته‌اند، تشريح کند. کاري که اين پژوهشگر در اين کتاب به تعبير خود «عبوس» انجام داده، به گمان خودش، تعبير موجزتري از مفهوم از خودبيگانگي، زير عنوان «بي‌خويشتني» است.

اين کتاب دو بخش اصلي دارد که عبارتند از «از دکارت تا شلينگ» و «هگل». بخش اول کتاب، 9 فصل دارد که به ترتيب عبارتند از: دکارت و اسپينوزا، دانش تجربي، مردم‌شناسي روشن انديشان، وضع طبيعي و جامعه مدني، واکنش رمانتيک، آزادي از لحاظ کانت، روسو و روزگار تباه انسان، جهان ذهني فيخته، سقوط روح شلينگ.

در قسمتي از اين کتاب مي‌خوانيم:

براي فهميدن منظور هگل از اين عبارت ظاهرا تناقض آميز بايد معناي ضمير هگلي را از نو بررسي کنيم.

در فلسفه ارسطو، روح وجه تمايز جاندار از بي جان است. روح چيزي است که جاندار را به حرکت در مي آورد. بر حسب مقولات ارسطويي، روح عبارت است از صورت گرفتن ماده يا به فعل درآمدن قوه. بنابراين در نظريه ارسطو ماهيت فعل معيّن است، و زندگي جاندار آشکار شدن اين ماهيت است. اما در مفهوم جديد روح که در عصر رمانتيک مطرح مي‌شود _ به ويژه در نظريه بياني هِردِر _ ماهيت روح معين نيست. روح درونمايه‌اي است که در روند زندگي ماهيت خود را معين مي‌کند. روند آشکار شدن اين ماهيت در عين حال روند معين شدن آن است. به همين دليل است که آن را «ضمير» (در واقع «ضمير فاعل») مي‌نامند؛ زيرا که اين روح کردگار (سازنده و پردازنده) خويش است و هيچ حالت کردگيري (انفعال) در آن نيست.


«گرگ‌ها از برف نمي‌ترسند» به چاپ ششم رسيد

رمان «گرگ‌ها از برف نمي‌ترسند» اثر محمدرضا بايرامي در نوبت چاپ ششم روانه‌ي بازار کتاب شد.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومي‌انتشارات قدياني، اين رمان از روستاي کوچک 5 خانواري حکايت دارد که در دره‌هاي محصور کوهي در سبلان واقع شده است.

موضوع رمان درباره طبيعت و زلزله است، زلزله‌اي به وقوع مي‌پيوندد و در پي آن برف سنگيني مي‌بارد. شخصيت‌هاي اصلي داستان، دو دوست نوجوان به نام‌هاي فتاح و يوسف هستند و البته در کنار آنها، گرگ نيز به عنوان يک شخصيت نمود پيدا کرده و نقش پررنگي هم دارد. ويژگي بارز اين کتاب، پرداخت جزييات صحنه‌هاي زلزله و پيامدهاي آن است، به طوري که خواننده را آهسته آهسته به عمق داستان مي‌برد و وقتي خواننده به خود مي‌آيد، خود را در فضاي ويران شده روستا و در ميان آواري از خشت و گل مي‌بيند.

با وقوع پس لرزه‌ها تن خواننده نيز به لرزه مي‌افتد و هنگامي‌که تقلاي 2 نوجوان را مي بينيد که هيچ اميدي به امدادرساني ندارند چون فکر مي‌کنند روستايشان فراموش شده است سنگيني فاجعه را هر لحظه بيشتر احساس مي‌کند؛ 2 نوجواني که علاوه بر تحمل ديدن صحنه‌هاي دلخراش فاجعه بايد با گرگ‌هايي که با استشمام بوي احشام به روستا سرازير شده اند نيز بجنگند.


رفتارشناسي نوکيسه‌ها کتاب شد

کتاب «تازه به دوران‌رسيده‌ها» با عنوان فرعي رفتارشناسي نوکيسه‌ها نوشته علي شميسا منتشر شده است.

به گزارش ايبنا کتاب «تازه به دوران‌رسيده‌ها» با عنوان فرعي رفتارشناسي نوکيسه‌ها نوشته علي شميسا از سوي انتشارات نسل نوانديش منتشر شده است.

مخاطبان در کتاب حاضر در شش فصل با عناويني چون تازه به دوران رسيده و نوکيسه کيست؟، ويژگي‌هاي روان‌شناختي تازه به دوران رسيده‌ها، ماهيت شناختي ـ رفتاري تازه به دوران رسيده‌ها، انواع تازه به دوران رسيده‌ها، تازه به دوران رسيده‌ها و جريان سياسي روز (پوپوليسم، لمپنيسم و آنارشيسم) و درمان فرهنگي (فردي و گروهي) آشنا مي‌شوند.

در پشت جلد کتاب مي‌خوانيم: «من يک تازه به دوران رسيده نوکيسه هستم، که گاه در شعر شاعران مداح مي‌خروشم و گاه در سخنراني‌هاي منفعل، که بي‌دردي گسترش مي‌دهند. من درست مانند يک بمب ساعتي، صبح به صبح در نگاه و کلام افراد بي‌ريشه منفجر مي‌شوم و ده‌ها تن از آدميان را به ستايش ترس وا مي‌دارم.

قسمت زيادي از جهان و جامعه امروز بر خيالات مرده من پايه‌گذاري شده است. خانه‌اي دارم خيالي، که بر مرتفع‌ترين قله‌هاي ذهن آدم‌نماهاي جاه‌طلب فخرفروش بنا شده است. من نه قيد دارم نه فعل مثبت و به هيچ اضافه‌اي تشبيه نمي‌شوم. من يک کودک خودخواه و شناور در ذهن هر فرد نوکيسه و تازه به دوران رسيده اين جامعه هستم.

تازه‌به دوران رسيده‌ها، امروز از تراکم ثروت‌ بادآورده و بي‌حد و حساب نفت و گاز در دل هم لوليده‌اند و سخني با هم نمي‌گويند، اما هراز چندگاهي کلاه هم را براي ابراز ارادت از سر هم برمي‌دارند. قلب‌هاي مصنوعي و چشم‌هاي شيشه‌اي، چه انسان‌هاي منظمي؛ امروز جامعه بر مدار خيالات و آرزوهاي نوکيسه‌ها و تازه‌به‌دوران رسيده‌ها مي‌چرخد و اين حرف‌هاي من مشتي از خروار جامعه اکنون ماست و فعلا کاري هم از دست هيچ سازماني و مللي برنمي‌آيد.

کتاب «تازه به دوران‌رسيده‌ها» با عنوان فرعي رفتارشناسي نوکيسه‌ها نوشته علي شميسا با شمارگان دو هزار نسخه توسط انتشارات نسل نوانديش در اختيار مخاطبان قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون